Zlaté akcie kvetou zjara

Cena akcie za zlato, je jako jarní květina. Nepopulární těžaři zlata ponechaní na smrt vypadají, jakoby začínaly svou obvyklou jarní cestu vzhůru. Tento sektor vskutku již nějakou dobu vykazuje silnou sezónnost. Po něco více než desetiletí se hlavním zlatým akciím většinou daří v období od půlky března do začátku června. Sezónní data jsou příjemným větrem do plachet radikálně podhodnoceného sektoru.Prohlašovaná sezónnost rozhodně není něco, co by se od těžařů očekávalo. Krom zvětšování dolů a nových projektů je jejich produkce obzvlášť konstantní v celém roce. Není to jako u zemědělců. Navzdory rovnoměrným prodejům zlata v čase jsou ale akcie nezvratně poddané určitým sezónním trendům.

Proč? Zlato. Akcie těžařů následují primární hnací motor – zisky společností. Nahoru, když je drahé zlato, dolů, když zlato slábne. Je to zlato, které zaznamenalo svou vlastní oddělenou sezónnost.
Největším rizikem sezónní je, když se do ní moc začtete. Když už, tak se přinejlepším dají chápat jako sekundární motor trhu, podřadný investorskému sentimentu, technické analýze a fundamentální. Stejně jako auto dokáže jet proti větru, lepší je to s větrem v zádech. Sezónnost je ten vítr.

A tenhle jarní vánek nemohl přijít v příhodnější dobu. Díky kapitulaci zlata v únoru stihli medvědi stlačit futures. Stejně jako má zlato otevřenou cestu vzhůru se i zlaté akcie pohybují kdesi u dna.

Kdyby bylo zlato nakoupené a silně nahoře, kdyby euforie vytáhla zlaté akcie vysoko, jarní sezóna by byla absolutně scestná. Skutečností je teď ale přesný opak. Zlato i navázané akcie jsou přeprodané a obecně opovrhované, perfektní živná půda pro významné zhodnocení.

Charvát, 2.4.2013
Zdroj: Kitco Commentary

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře