Zlato v novém roce 2013

Máme tu konec roku a s ním přichází čas pro investory i pro všechny ostatní, aby si zhodnotili ztráty a výnosy své činnosti. Jak vypadali ceny zlata v tomto a minulém roce, jaká bude cena příští rok zlata a další roky? Co předpovědi?

Tradeři a analytici se mají napilno při vymýšlení strategií na příští rok, tak se pojďme podívat, co nás v nejbližší budoucnosti čeká. Nás budou zajímat drahé kovy.

Vezměme to od začátku. Podle agentury Standart & Poor‘s bude následující rok pro těžařské firmy v duchu zpomalení produkce, to se ale týká spíše kovů navázaných na průmysl. Těžaři drahých kovů si krušnými časy prošli již v tomto roce a od léta se vezou na vlně rostoucí ceny zlata, které jim zajistilo vyšší marži. Pro zlato a měď bude klíčový chaos v politice a ostatním kovům a nerostům může pomoci jejich (z historického pohledu) nízká cena.

Bloomberg. Předpověd Graf vývoje ceny zlata.

Graf předpovědi vývoje ceny zlata ukazuje, co si experti myslí a mysleli o žlutém kovu. Na svislé ose je cena zlata v dollarech a na vodorovné jednotlivé roky. Je zajímavé se podívat, jak se jejich cenové predikce vyplňovaly v letech předchozích. Jednotlivé křivky reprezentují předpovědi upravované každým rokem, začátek je vždy v roce, kdy byla předpověď vytvořena. Je evidentní, že pokoušet se uhodnout trendy ohledně zlata je ještě obtížnější, než předpovídat počasí. Očekávání se s každoroční pravidelností mýlí a zlato vždy překvapí rapidnějším růstem ceny. Kdo dokáže tvrdit, že je zlato při $200 za unci levné a při $2000 drahé, když má tento kov minimální průmyslové využití? Bezesporu bude zajímavé, co s ním udělá následující rok a zda se tentokrát analytici poučili, či jim cena opět uteče směrem vzhůru.

Tento týden si zlato nevedlo nijak dobře, ale nesmíme zapomínat na globální strašáky, kteří ještě mohou rozvířit vody. I když teď býci ustoupili do pozadí, při špatných zprávách nebudou dlouho čekat, aby se ke zlatu vrátili.

Zdroje: www.kitco.com
http://business.inquirer.net
ChM 12.2012

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře