Zlato se vynořilo z mořských hlubin

Není to nějaký nadpřirozený úkaz, ani zlato neztratilo svou vysokou hmotnost, aby mohlo vodou vystoupat vzhůru. Jen se po dlouhých téměř 160 letech podařilo vyzvednout část potopeného zlata. Sice jenom asi 30 kilogramů z bezmála dvou desítek potopených tun, ale i to je obrovský úspěch.

Ale vraťme se na počátek příběhu. Když v roce 1857 asi  260 kilometrů od pobřeží Jižní Karolíny ztroskotala loď Central America s téměř pěti sty lidmi a dvaceti tunami zlata na palubě, vypukla na trzích několikaletá panika. Jak by ne, ztráta takového množství zlata představovala v tehdejší době opravdu velkou ztrátu.

V hloubce dvou tisíc mil potopený vrak lodi se podařilo objevit až v roce 1988 a tehdy se týmu vědců podařilo část zlata vyzvednout. Zhruba v hodnotě 43 milionů dolarů. Následné dlouholeté spory o práva na výzkum pak umožnily vraku nerušeně odpočívat v hlubinách. Až počátkem tohoto měsíce mohla výzkumná expedice floridské společnosti Odysseyi Marine Exploration najít a vyzvednout pět zlatých prutů a čtyři mince, to vše v hodnotě 1,4 milionu dolarů. Expedice také potvrdila, že ve vraku nikdo od poslední expedice v roce 1991 nebyl. Kolovaly totiž spekulace o možném nájezdu vykradačů pokladů.

Expedice Odyssey bude až do léta dál vrak lodi zkoumat a ještě se podaří vyzvednout další zlato. Zejména zlaté mince nabyly za tu dobu obrovskou sběratelskou hodnotu.

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře