Zlato po dohodě s Řeckem klesá

Ceny zlata se propadly zase níž potom, co se dohodli věřitelé s Řeckem. Uvolnění obav o budoucnost eurozóny dovoluje investorům vyplout z bezpečného přístavu.
Futures na dubnové zlato, v tuto chvíli nejaktivnější kontrakt na burze, klesly v pátek o 2,70 dolaru (0,2 %) na 1204 dolarů za unci na newyorkském Comexu. Před tím, než se začala dohoda rýsovat, se cena zlata držela na 1215,30  dolaru za unci.
Finanční ministři 19 zemí eurozóny se dohodli na čtyřměsíčním prodloužení záchrany Řecka, což se zdálo jako průlom v jednání Atén s jejich věřiteli. Zprávy vymazaly část nejistoty kolem možného řeckého opuštění eurozóny – na čemž zlato záviselo, neboť si ho investoři kupují hlavně v dobách politických turbulencí.
„Obavy kolem suverénního rizika rozhodně upustily páru a to popohnalo zlato,“ komentoval James Steel, analytik z HSBC.
Z lednových vrcholů klesly futures na zlato o 7,4 %, a to kvůli dohodě s Řeckem a očekávání, že letos bude Fed zvyšovat úrokové míry.
Pozornost trhu se nyní bude nejspíš upírat zpátky k americké federální bance, Fedu. Předsedkyně Janet Yellen má na programu projev před Kongresem v příštím týdnu.
Indikace naznačující neochotu Fedu ke zvyšování úrokových měr ceny zlata podpoří. Bart Melek z TD Securities odhaduje, že právě proto dosáhne cena zlata do poloviny března 1229 dolaru za unci.
„Stejně tam ale bude volatilita… podle ekonomických dat,“ dodává. Silná americká ekonomika by naopak zlato zase stlačila dolů, ale slabá data budou mít opačný vliv.

Charvát, 24. 2. 2015
Zdroj: The Australian, Business Review

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře