Zlato může vyšplhat na 2000 $ za unci

Zlato může vyšplhat až na 2.000 dolarů v příštím roce
Rostoucí obavy.. Španělsko – nový zájem o zlato. Banky budou dále nakupovat, ikdyž zájem lehce opadl.. Čína, Indie, Bankovní domy,… prodej šperkového zlata, ač celkem menší nákupy, cena půjde nahoru…Financial Times Jack Farchy Londýn

Rostoucí obavy ohledně solventnosti Španělska odstartovaly novou vlnu zájmu o zlato, což podnítilo investory k nákupu rekordní množství v tomto roce, avšak investoři ztratili nadšení pro zlato v posledních měsících, když optimistické ekonomické údaje z USA pomohly cenovým závodům a utlumily naděje na další kvantitativní uvolňování.

Zlato bylo minulý týden na tříměsíční minimum $ 1,611.80 za trojskou unci a ve středu se obchodovalo za 1659 dolarů.

Ale Thomson Reuters řekl, že se zlato pravděpodobně dotkne svého minima tohoto roku. Ve své výroční zprávě o průzkumu trhu se zlatem, v poradenství předpověděl, že cena za zlaté pruty, která se vyšvihla o více než 500 procent v minulém desetiletí, bude pokračovat jeho rostoucí trajektorii v druhé polovině tohoto roku a může přijít i rekord nad 2.000 dolarů v průběhu dalších 12 měsíců.

„Investoři jsou poněkud rozčarovaní ze zlata“ řekl Philip Klapwijk, vedoucí analytiky kovů na GFMS.
Dodal, že další vlna nákupů bude pravděpodobně spuštěna, neboť situace ve Španělsku „je stále kritická“ španělské 10-leté státní dluhopisy přinášejí více než 5 procentních bodů více než německé spolkové dluhopisy.
Tento týden, se španělské výnosy dotkly 6 procent poprvé od listopadu a 4,3 procentních bodů nad dluhopisy německého ekvivalentu. Za eurozónu, pan Klapwijk řekl, že několik dalších faktorů by oživilo zájem o zlato.
Předpověděl, že Federální rezervní systém by „přijal opatření“ v případně další kola – před volbami v USA v listopadu, že čínská měnová politika by se uvolnila, a že skok cen ropy by mohl inspirovat strach z nekontrolovatelné inflace.
Společně tyto okolnosti vedou investory k nákupu téměř 2000 tun, v hodnotě více než $ 100 miliard, GFMS předpověděl, dva roky poklesu globální investice a překonání rekordu z roku 2009 s nákupem 1,922 tun.
Nicméně, pan Klapwijk uvedené ceny jsou klesnout pod 1.600 dolarů v blízké budoucnosti. „Nemyslím si, že to bude udržitelné obrat. Ale v okamžiku, kdy bychom mohli mít hrubou záplatu. “
Řekl, že poptávka z Indie, tradičně největšího světového kupce zlata, byla nižší než v loňském roce, způsobená slabším růstem úsilí vlády na dovoz zlata.
Čínská poptávka bude nadále stoupat, však pomalejším tempem než v loňském roce, s růstem čínské poptávky bar zpomalí z 40 procent na 20 procent, a „jednociferný“ růst spotřeby šperků ve srovnání s 13 procenty v loňském roce.
Centrální banky, které v loňském roce dělali největší nákupy zlata za čtyři desetiletích budou pokračovat ve své nákupní horečce.

Nicméně, ve zrávě uvedl, že výše nákupů investičního zlata by se mohla propadnout za tento rok na cca 400 tun oproti loňskému kdy byl nákup 455 tun.

Jack Farchy Londýn
zdroj: Financial Times

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře