Zlato: Kterým směrem bude pokračovat?

Zlato: Kterým směrem bude pokračovat?

Cena zlata letos již dost výrazně vzrostla, svých maxim z roku 2011 však ještě zdaleka nedosáhla. Má tedy do něj ještě cenu investovat, nebo se zlato již obrátí opět jižním směrem. Jasnou odpověď nedá asi nikdo, je třeba zvažovat mnoho možných vlivů. Tak alespoň pohled z dílny poradenské společnosti Patria.

Zlato se letos těší velké pozornosti. Cena žlutého kovu stoupla od ledna o víc než 30 %. A z hlediska výkonnosti překonalo zlato několik hlavních skupin aktiv, napsali analytici společnosti Fidelity. Před více než pěti lety se však vzácný kov vyšplhal až na rekordní maximum 1913,50 dolaru za unci. Pro trh je teď otázkou, jestli je pohyb zlata jenom krátkodobým oživením, nebo se mu povede i nadále.

Nick Peters z Fidelity se domnívá, že i když zlato zažilo výrazný růst, měli by investoři o investici do vzácného kovu pořád uvažovat. Zlato může fungovat jako bezpečné útočiště v době vysoké kolísavosti na trzích. Může také poskytovat slušnou návratnost v protiváze k akciím. To se hodí, když většina akciových trhů vyhlíží draze. Ceny akcií ale v posledních měsících táhly vzhůru spíše očekávání spojená s měnovou politickou centrálních bank než pozvolna se lepšící ekonomické fundamenty, míní Fidelity.

„Není nereálné, že budeme pozorovat opakování volatility, která nastala začátkem roku 2016,“ uvedl Peters.

Možné vlivy na cenu

Zlato se dnes po poledni obchodovalo s nepatrným přírůstkem na 1326,31 USD za unci. V pátek 2. září vzrostla cena zlata o 0,9 procenta a po zveřejnění nečekaně slabé zprávy o srpnové zaměstnanosti v USA uzavřela na nejvyšší úrovni od 23. srpna.

Zlato je citlivé na předpokládaný pohyb úrokových sazeb v USA. Má se přitom za to, že pozvolný růst sazeb by ho mohl ohrožovat méně než rychlá série jednotlivých zvýšení. Páteční zklamání v datech z trhu práce USA ale šance na zářijové zvýšení amerických sazeb snížilo.

Ceně zlata letos pomáhala k růstu také nejistota kolem růstu světové ekonomiky. K ní se v úvodu roku přidala i nervozita kolem Číny.

Zdroj: Patria online

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (3 hlasů, průměr: 8,33 out of 10)
Loading...

Komentáře