Zlato jako součást investičního portfolia. Proč?

Jistě, zlato můžeme vnímat různě. Pro technika je to nezbytná součást elektronických součástek, estét ocení krásu zlatých šperků, jiný vidí ve zlatě symbol majetku. Samozřejmě, i cena zlata dokáže pořádně kolísat, přesto by mělo být součástí každého dobrého investorského portfolia. Uvádíme několik důvodů, proč by tomu tak mělo být.

Zlato plní v investičním portfoliu několik základních funkcí.

1) Prostředek diverzifikace portfolia

Dobrý investor ví, že každá investice ne s sebou určité riziko. Na trhu i ve společnosti se stávají nečekané události, které dokáží rychle měnit hodnotu investice. Proto dobrý investor své portfolio diverzifikuje. Zlato je dobrým nástrojem diverzifikace. Navíc dokáže dost dobře vyvažovat jiné součásti portfolia. Pokud cena akcií klesá, cena zlata většinou roste.

2) Prostředek uchování hodnoty

Uchovává si zlato svoji hodnotu? Do veliké míry ano. Při nákupu akcií či dluhopisů (i státních) více či méně riskujeme, že firma vydávající akcie může zkrachovat a naše investice se zcela rozplyne. Zkrachovat může i stát. V případě zlata může sice vložená investice kolísat, ale jen velmi těžko lze o ni zcela přijít. Zlato nelze uměle vyrobit, takže lze jen stěží jeho hodnotu uměle zvyšovat či snižovat. Malý příklad: ještě tak před třiceti lety se dalo za stokorunu pořídit přes deset litrů benzínu. Dnes přibližně tři. Za unci zlata bylo možné si ve starém Římě pořídit kvalitní tógu, sandály a další doplňky. Dnes si za tutéž unci pořídíte opět kvalitní oblek, společenskou obuv, případně i klobouk a další doplňky.

Fotka

3) Zajištění proti ekonomické nejistotě

Každá světová měna se nachází pod určitým tlakem, inflačním či deflačním. Navíc při případném zhroucení měny zůstanou z bankovek jen kusy bezcenného papíru. Zlato je v tomto ohledu téměř neprůstřelné. S krachem měny svou hodnotu neztratí, ekonomické potíže mu dokonce nahrávají. Takže zlato jako bezpečný přístav v rozbouřené ekonomice.

4) Omezené zásoby a rostoucí poptávka

Světová poptávka po zlatě vytrvale roste. Jednak je cennou surovinou zejména v elektrotechnice, jednak roste poptávka po zlatých špercích. Prim v tomto směru hrají nejlidnatější země světa, Čína a Indie.

Na druhé straně stále klesají vytěžitelné zásoby zlata. Navíc pokud se podaří najít nové naleziště, klesá množství zlata obsažené v tuně horniny. Náklady na těžbu tak rostou, což opět tlačí cenu kovu nahoru.

5) Cena zlata je na zajímavé úrovni

Od roku 2011, kdy cena zlata dosáhla maximální úrovně 2000 dolarů, zlato postupně ztrácí až na dnešních cca 1300 dolarů za trojskou unci. Bude klesat dál? Dost pravděpodobně ne. Důvodem je, že cena zlata se pohybuje již těsně nad úrovní výrobních nákladů těžařů. Takže se dá počítat, že zlato poroste. Přispívají k tomu i světová ohniska napětí.

Zdroj: Investiční web

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře