ZLATA je málo ! Do čínských rezerv by se světové zlato vešlo dvakrát

Je dostatek investičního zlata? Určitě ne na pokrytí devizových rezerf bank a vlád. Devizové rezervy čínské centrální banky vzrostly od roku 2004 o 700%. Dnes je jejich objem dostatečný na výkup veškerého zlata uloženého v ostatních centrálních bankách. Čína by si zvládla koupit zlaté rezervy všech ostatních rovnou dvakrát.

Grafy z minulého týdne z Bloombergu ukázaly zajímavou informaci. Devizové rezervy v rukou Číny překročily hodnotu všech zásob zlata. Od roku 2004 do konce 2012 se zvýšily o $3,3 bilionu. Cena zlata za stejné období posílila o 263%, zatímco registrovaný objem se zase tak moc nezvýšil. Data vychází ze statistik Mezinárodního měnového fondu a Světové rady pro zlato (World Gold Council). Hodnota rezerv Číny se zvedla o 721%, což je téměř dvojnásobek Indie, Ruska a Brazílie dohromady.

Dollary přivezené do Číny se dostávají do bank a ty je pak postupují Centrální bance, čímž zvyšují její devizové rezervy. Procesu napomohl i zahraniční obchod, ve kterém Čína předběhla Německo jako největšího světového vývozce v roce 2009. Velikost rezerv pro vládu znamená, že nemůže provádět velké zásahy na volném trhu.

„Čínské forexové rezervy jsou požehnáním ve špatných časech, ale pohromou v těch dobrých“, řekla Jo Yang z Mirae Asset Financial Group v Hong Kongu, dříve pracovala pro IMF.

Zhruba dvě třetiny čínských aktiv je denominováno v dollarech a další asi čtvrtina je v eurech podle ekonoma ze Societé Generale, Yao Weie. Yang tvrdí, že Čína navádí společnosti a obyvatele, aby drželi zahraniční měny podle strategie, které se říká „schovávání cizí měny mezi lidi“. To znamená, že vládní rezervy mohou postupně klesnout.

Charvát 7.3.2013
Zdroj: BusinessWeek.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře