Zlata dolů a dolů

Zlata dolů a dolů

Co přinesl minulý týden v oblasti drahých a hlavních průmyslových kovů? Podívejte se na několik zajímavostí, které jsme pro vás zaznamenali.

Zlato dolů a dolů

Listopadový pokles ceny zlata se nezastavil ani v prosinci. A pokračuje i nadále. V minulém týdnu ztratilo zlato dalších 17 dolarů, když skončilo na úrovni 1160 dolarů za trojskou unci. Poklesly i ceny palladia a platiny, a to palladium ze 743 na 730 dolarů, platina z 933 na 916 dolarů, čímž prakticky vyrovnala růst z předchozího týdne. Pouze stříbro mírně vzrostlo, a to z 16,74 na 16,84 dolaru.

Spor o těžbu zlata v Kolumbii

Kanadská společnost Zonte metals chce těžit zlato v Kolumbii a již několik let zde provádí průzkum. Nyní si však stěžuje, že příslušné kolumbijské úřady jí nechtějí povolit těžbu. Báňský úřad naopak tvrdí, že požadovaná lokalita je pro otevření dolu příliš malá a navíc se nachází v oblasti, kde již operují společnosti AngloGold Ashanti a B2Gold. Jde o oblast kolem existujícího dolu Gramalote (na snímku) nedaleko Medellínu. A jde o oblast velice výnosnou, údajně se zde nachází téměř 3 miliony uncí zlata s výtěžností 0,63 gramu kovu na vytěženou tunu. Není tak divu, že se další zájemci snaží vlomit do této výnosné lokality.

Canada’s Zonte sues Colombia authorities over gold permit rejection

Vánoce zvyšují prodej drahých kovů

Češi stále více kupují pod vánoční stromeček zlato nebo stříbro v podobě slitků nebo mincí. A co táhne letos? Pro děti mince s pohádkovou nebo filmovou tematikou, pro dospělé sběratelské kousky a zlaté slitky.

Podle statistik společnosti Golden Gate kupují tyto vánoční dárky nejčastěji prarodiče svým vnoučatům. Všeobecně dnes drahé kovy považuje za vhodnou investici 15 procent Čechů. Fyzicky je vlastní pět procent lidí, což je dvojnásobek oproti stavu před dvěma lety.

Zdroj: Kitco.com, Mining.com, Kurzy.cz

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře