Zimbabwe zdaňuje vývoz platiny

Zimbabwe plánuje zvýšit licenční poplatky placené platinovými doly, aby donutila těžaře zpracovávat kov v zemi, řekl ministr důlního průmyslu Obert Mpofu ve středu.

Mpofu, který se nenechá stáhnout na stranu navrhovaných zvýšení, řekl, že tento krok znamená tlak na producenty platiny k lokálnímu zpracování kovu. Zimbabwe vlastní největší světová ložiska platiny po JAR a zatím si účtovala 10% poplatek za kov.

„Stali jsme se zdrojem levného surového materiálu a potřebujeme zlepšit hodnotu našich nerostů, obzvlášť našich cenných kovů“, sdělil Mpofu novinářům v Harare. „Zavedeme systém na ocenění kvality nerostů. Ti, kteří vyváží polozpracované produkty budou platit určitou úroveň poplatků, ale pokud vyváží již zpracované nerosty, poplatky budou redukovány.“ Mpofu také znovu zdůraznil vládní nařízení producentům platiny, podle kterého musí do dvou let postavit místní závod na zpracování kovu. „Za dva roky chceme mít vlastní závod na zpracování platiny.“

Ministr financí Tendai Biti zdvojnásobil poplatky na 10%, když zveřejnil rozpočet na rok 2013. Biti tvrdí, že důlní sektor přivedl $502 milionů investic navzdory plánům donutit důlní společnosti předat 51% cenných papírů lokálním investorům.
Podle něho navzdory růstu v odvětví vláda nedostává dostatečnou částku na daních a proto zvýšila licenční poplatky na 7% pro zlato a 10% pro platinu. „Cítíme, že nedostáváme to, co nám náleží. Z toho důvodu navrhuji zvýšení poplatků ze zlata a platiny, abychom maximalizovali přínos těžby nerostů“, prohlásil Biti při předkládání rozpočtu.

Pozorovatelé situace však varují, že by další nátlak na důlní sektor mohl odvát investice ze země, která má druhé největší zásoby platiny. Mpofu také sdělil, že vláda také předpokládá, že těžební společnosti začnou v zemi zpracovávat i diamanty.
„ Co se týká diamantů a jiných cenných nerostů, chceme, abyste zavedli proces přidání hodnoty. The Minerals Marketing Corporation of Zimbabwe by se měla ujmout tohoto úkolu a vést tak i ostatní“, řekl Mpofu.

Charvát 20.3.2013
Zdroj: newzimbabwe.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře