Zimbabwe nebude vyvážet platinu Mugabe vyhrožuje zastavíme vývoz platiny

Zimbabwe možná přestane vyvážet platinu do hutí v JAR, aby donutila tyto společnosti vybudování hutí na zpracování platiny přímo v Zimbabwe, protože již zcela vypršela dvouletá lhůta, citovala státní média prezidenta Roberta Mugabeho.
Pokud tato hrozba bude vyplněna, mohla by zasáhnout dva největší světové výrobce platiny Anglo American Platinum a Impala Platinum Holdings, které mají v Zimbabwe fungující projekty.

Jihoafrická země má druhá největší ložiska platiny na světě, ale těžební společnosti posílají syrový produkt do sousední JAR ke zpracování.

Mugabe, který v 89 letech opět vyhrál volby, řekl při víkendovém setkání své strany ZANU-PF, že producenti platiny ignorovali dva roky staré vládní nařízení na založení rafinérie v zemi.

„Zabouchněme dveře ihned a vzkažme, že žádná nezpracovaná platina neopustí zemi. Bývalý ministr jim dal dva roky a my nyní musíme dohlédnout, aby rafinérii opravdu postavili“, citovaly prezidenta státní noviny Herald. „Když nezačali stavět rafinérii ani po tomto varování, přišel teď čas požadovat, aby bylo veškeré zpracování prováděno zde, není na místě, aby obviňovali nás.“

Zimbabwe vyprodukovalo 350 000 uncí zpracované platiny v roce 2012, což činí 6% světové produkce podle Důlní komory (místní lobbystická skupina). Komora tvrdí, že Zimbabwe by musela  zvýšit výstup platiny na 500 000 uncí ročně, aby si obhájila rafinérii, která by podle odhadů stát nejméně $2 miliardy, což je pětina HDP země.

Charvát, 12.11.2013
Zdroj: Mining weekly

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře