Zastaví Asie pokles ceny zlata?

Po loňském poklesu o 28 % klesá cena zlata i letos. Analytici očekávají, že pokles ceny přibrzdí rostoucí poptávka v Asii.

Cena zlata se v současné době pohybuje těsně nad 1190 dolary za trojskou unci. Je to způsobeno rostoucí cenou akcií a posilováním dolaru, k nimž se nyní investoři přiklánějí více než ke zlatu.

Analytici ze společnosti Standard Chartered jsou názoru, že pokles ceny zlata by mohla přibrzdit rostoucí poptávka ve dvou největších asijských zemích, Číně a Indii. Podle jejich zkušeností obvykle s klesající cenou zlata roste zájem Číňanů a Indů o zlaté šperky. Dosavadní vývoj a předpoklady jim dávají za pravdu.

Fotka

 

Například čínské dovozy zlata z Hongkongu dosáhly letos v září 61,7 tuhy kovu, což je nejvíce za posledních 5 měsíců. Světová rada pro zlato odhaduje, že poptávka po fyzickém zlatu vzroste v Číně během tří let o pětinu. Ještě optimističtější jsou v letošních odhadech Indové. Podle odhadu jejich profesních zlatnických sdružení vzroste domácí poptávka po zlatu v posledním letošním čtvrtletí až o 75 procent.

Ani tyto optimistické předpovědi však zřejmě pokles ceny zlata nezastaví, pouze jej přibrzdí. Trend zřejmě nezmění ani případný kladný výsledek blížícího se švýcarského referenda o zvýšení zlatých rezerv jejich centrální banky. Některé odhady dokonce předpovídají pokles ceny až k 800 dolarům za trojskou unci. Pro investory to znamená jednak počítat se zlatem jako s dlouhodobou investicí a jednak potřebu zachovat si pevné nervy a krátkodobé investice směrovat někam jinam.

 

Zdroj: Kurzy.CZ

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře