Zájem o zlato ve druhém čtvrtletí klesl

I přes klesající cenu zaznamenalo zlato ve druhém čtvrtletí pokles poptávky, a to zejména v asijských velmocích Indii a Číně. Tento pokles nevyrovnal ani růst zájmu v Evropě.

Celosvětová poptávka po zlatě se podle Světové rady pro zlato propadla ve druhém čtvrtletí o 12 procent oproti stejnému období předchozího roku, když dosáhla množství 915 tun. O 5 procent také klesla celková nabídka zlata.

Různé segmenty poptávky po zlatě dosáhly různých výsledků. Výrazně klesla poptávka po zlatých špercích, a to z 595 tun na 513 tun, tj. o 14 procent. Největší podíl na tomto stavu mají zejména nepříznivé klimatické podmínky v Indii (další měsíce však v této zemi zaznamenaly výrazný růst poptávky) a zpomalující se ekonomický růst v Číně. Propad u těchto rozhodujících spotřebitelů šperkařského zlata nezachránily ani růsty v Německu (o 7 procent), Velké Británii a Španělsku (růst po šesti procentech) a USA (o 2 procenta).

Mírný pokles z 200 na 179 tun (tj. o 14 procent) zaznamenala i poptávka po investičním zlatu. Třetinový propad v Indii nevyvážil ani pětinový nárůst v Evropě vzhledem k obavám z možného odchodu Řecka z eurozóny, ani šesti a sedmiprocentní nárůsty poptávky v Číně a v USA.

Druhé čtvrtletí letošního roku bylo také již osmnáctým čtvrtletím v řadě, kdy centrální banky více zlata nakoupily, než prodaly. Z čistých nákupů ve výši 137 tun nejvíce zlata nakoupily centrální banky Ruska a Kazachstánu. U Ruska jde však do značné míry i o vynucený krok, kdy zdejší centrální banka nakupuje zlato, které místní těžaři nemohou díky ekonomickým sankcím prodat vytěžené zlato na evropských trzích.

Jak již bylo uvedeno výše, celková nabídka zlata poklesla ve druhém čtvrtletí o 5 procent na 1033 tun, přičemž mírné zvýšení těžby o 3 procenta bylo vyváženo poklesem recyklace o osm procent.

Zdroj: Safina

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře