Vyplatí se investovat do těžařů zlata?

Vyplatí se investovat do těžařů zlata?

Odpověď na tuto otázku se zdá být jednoduchou. Už dlouhou dobu jsme zaznamenávali zprávy o postupném, ale trvalém poklesu cen zlata i o s tím spojených problémech těžařů zlata. Včetně těch největších. Přesto se do akcií některých těžařů zlata vyplatí investovat.

Proč tomu tak je? Ceny zlata v letošním roce přece jenom udělaly výraznější posun směrem vzhůru (o cca 200 dolarů za trojskou unci) a některých těžařům se přes velké problémy podařilo období nízkých cen zvládnout. Analytici společnosti Grant Capital vybrali tři společnosti, které by při úvaze, kam investovat, rozhodně mohly stát za úvahu.

Všechny tyto společnosti mají několik společných znaků. Jejich akcie jsou obchodovány na newyorské burze, všechny za cenu zhruba mezi 14 až 16 dolary za akcii a všechny v souvislosti s letošním růstem cen zlata zaznamenaly výrazný růst cen svých akcií. Přitom to jsou společnosti dost rozdílné.

Barrick Gold

Největší světová těžařská firma sídlící v kanadském Torontu. Kromě zlata je také významným těžařem mědi a tak profituje na rostoucích cenách obou kovů. Přestože společnost loni odepsala zhruba tři miliardy dolarů, změnila strukturu svého financování a stále vyplácí pravidelnou (až čtyřikrát ročně) dividendu ve výši 0,2 dolaru na akcii. Poslední výplata dividendy se uskutečnila letos v únoru a další je plánovaná na květen. Většina investičních poradců tak pro tyto akcie doporučuje KOUPIT nebo DRŽET (to pro současné držitele těchto akcií.

AngloGold Ashanti

Tato společnost nepatří mezi největší těžaře zlata, přesto v letošním roce dosahuje velmi dobrých výsledků. Její akcie se na počátku letošního roku prodávaly za pět dolarů a nyní již dosahují úrovně Barricku. Na rozdíl od Barricku chce AngloGold v letošním roce své aktivity dále rozšiřovat formou nových akvizic, což také může vyvolávat zvýšený zájem o její akcie. Proto také řada analytiků vydává pro tyto akcie doporučení RYCHLE KOUPIT.

Goldcorp

Investovat do akcií této společnosti je však spíše pro silnější povahy, případně pro ty, kteří uvažují v dlouhodobějším horizontu. Akcie této společnosti se totiž počátkem tohoto roku mírně propadly. Sice poté rychle vyrostly na úroveň předešlých dvou společností, ale analytická doporučení stále říkají PRODAT, případně DRŽET. Je to dáno zejména tím, že v těžebním portfoliu firmy je na rozdíl od předešlých firem kromě zlata i řada dalších průmyslových kovů, jejichž ceny se stále drží na velmi nízké úrovni. Takže spíše pro silnější povahy.

Zdroj: Stoxx.cz

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře