Veolia recykluje platinu ze silnic Londýna

Katalyzátory automobilů vypouští také částice drahých kovů. Společnost Veolia (autobusový dopravce podnikající i v ČR) rozšiřuje své projekty na „vytěžení“ platiny z nánosu na silnicích Velké Británie.

V současné době Veolia zametá ze silnic drahé kovy v hodnotě 100 000 GBP ročně. Plánuje sběr prachu rozšířit a vytvořit další dvě továrny, aby získala větší množství odpadu. Kromě platiny katalyzátory denně vypouštějí také částice palladia a rhodia. Všechny tři drahé kovy mají podobné vlastnosti.
V loňském roce první továrna na recyklaci nedaleko centra Birminghamu patřící dceřiné společnosti Veolia Environment nasbírala 40 000 tun silničního prachu ke zpracování. Primárním účelem původní továrny ovšem není těžba drahých kovů, nýbrž odstranění jedovatých prvků z dopravního odpadu. Zbylé části prachu mohou být dokonce využity ve stavebnictví a jiných odvětvích průmyslu.


Efektivnost recyklace se pohybuje kolem 80 % ze získaného materiálu s náklady 100 liber na jednu tunu. Podle společnosti se takováto činnost může vyplatit pouze v zemích, kde jsou jinak vysoké náklady na vytvoření skládek pro tento silniční odpad.

Charvát, 2.12.2014
Zdroj: Reuters

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře