Ve stínu zlata roste i stříbro

Ve stínu zlata roste i stříbro

Je řada těch, kteří si mohou při pohledu na letošní vývoj ceny zlata spokojeností mnout ruce. Těžaři, centrální banky, kterým vzrostla hodnota jejich zlatých rezerv, i řada velkých i drobných investorů, kterým již hodnota jejich zlata neklesá, ale docela slušně roste. Za třetinu roku ze dna kolem 1060 dolarů až na současných téměř 1290 dolarů za trojskou unci.

Roste i stříbro

Jako téměř vždy, i tentokrát je ve stínu zlata jeho menší souputník, stříbro. Jeho cena jen během dubna vzrostla o patnáct procent, tedy téměř o sedminu. Hezký skok, i když zdaleka ne náhodný. Má svoje příčiny a těch je hned několik.

Ty dva nejzákladnější se v různých variantách objevují takřka vždy, a to ať v případě růstu, či poklesu ceny drahého kovu. Stále marně vyhlížené zvyšování úrokových sazeb v USA a zlepšující se vyhlídky na stabilizaci a růst průmyslové výroby v Číně. Jen březnový dovoz stříbra do Číny vzrostl o téměř 40 procent, což v případě tak velkého spotřebitele znamená opravdu hodně.

K těmto dvěma lze přidat i důvod třetí. Tím je snížení produkce stříbra ze strany samotných těžařů.

Je-li však zvýšení ceny stříbra dobrou zprávou pro jeho těžaře a investory, je současně méně příznivou zprávou pro jeho spotřebitele. Včetně těch, kteří třeba uvažují o koupi nějakého stříbrného šperku. Levné časy již zřejmě minuly a ceny budou růst.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře