Válka v Mali se produkce zlata nedotkla

Válečné nepokoje v Mali se vyhnuly zlatým dolům obhospodařovaným firmami jako třeba Randgold Resources Ltd., protože 98% těžebních projektů se nacházezí na jihu země daleko od bojové zóny. Toto sdělil Malijský ministr pro těžbu Amadou Baba Sy.„Těžba zlata vloni vzrostla na 50 metrických tun z předloňských 46“, řekl Sy v interview pro noviny Cape Town. „Máme v plánu podporovat malé společnosti, které by měly celkovou produkci vyzvednout až na 100 tun v následujících dvou až třech letech.“

Francouzští a západoafričtí vojáci bojovali se severními islámisty téměř měsíc. Rebelové okupovali dvě třetiny země, která je spolu s Tanzánií třetím největším producentem zlata v Africe.

Přinejmenším 13 mezinárodních společností se zapojilo do průzkumů zásob zlata v Mali v roce 2010.
Důl Randgoldu s názvem Morila, spoluvlastněný společností AngloGold Ashanti Ltd. a vládou, získal v roce 2010 více než třetinu celkové produkce Mali.
Malijská vláda je podle ministra pro těžbu ve velice pokročilé fázi k dokončení jednání o smlouvách o těžbě bauxitu se společností Eurasian Natural Resources Corp. (ENRC). Stát podporuje pokrok v těžbě bauxitu, uranu a železa s cílem diverzifikovat těžební průmysl. ENRC by měla investovat do železnice vedoucí do sousední Guiney, odkud se bude bauxit a železná ruda přepravovat loděmi.
„Já sám jsem požádal o těžební smlouvu, která se zaslouží o rozvoj železniční infrastruktury“, řekl Sy. „Absence obstojné železniční sítě nás drží zpátky, protože nedokážeme exportovat vytěžené kovy. V tuto chvíli je to naše priorita.“

Charvát 13.2.2013
Zdroj: Bloomberg.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře