Válka Číny se znečištěním tlačí palladium vzhůru

Meziroční nárůst ceny platiny visí na 8 %, zatímco futures na palladium se obchodují poblíž rekordních úrovní – za rok 2014 dosáhly 22% zisku.
Devastující stávka v Jihoafrické republice ponechala pro následující měsíce trhu zhruba 10 000 uncí platiny a 5 000 uncí palladia. Obavy ze sankcí proti Rusku a z intervencí na Ukrajině topí cenám pod kotlem. Jižní Afrika a Rusko dávají dohromady téměř 80 % světové nabídky palladia a 70 % platiny.

Smog v Pekingu

Poznámky z nového výzkumu provedeného na nástrojích spojených s ETF ukazují, že kovy skupiny platiny si najdou v dlouhém horizontu i další fundamentální faktory pro růst ceny.
Londýnští institucionální poradci tvrdí, že rostoucí poptávka z Číny a ostatních rozvíjejících se ekonomik způsobuje strukturální změny na trhu, protože i tyto země zpřísňují emisní požadavky:
„Čína je dnes největším světovým trhem pro automobily, prodá se zde kolem 20 milionů vozů ročně, většinou benzínových, což spolkne obrovské množství palladia. První polovina roku ukazuje meziroční nárůst importů palladia do Číny o 30 %.“
„Samotné čínské dovozy mají našlápnuto, aby pohltily přes 14 % letošní světové těžební produkce. A to se vzhledem k problémům se znečištěním (i při poloviční spotřebě kovů na automobil oproti USA) může potenciální poptávané množství vyšplhat ještě výše.“

Charvát, 31.7.2014
Zdroj: MINING.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře