Týden ve znamení platiny – Doly v JAR nezvládnou zvýšit mzdy

V příštích týdnech se rozpoutá nepříjemná diskuze. Jihoafrické doly si nemohou dovolit zvyšování mezd. Anglo American Platinum plánuje propustit 6000 lidí. Do hry vstupují nově založené a nepředvídatelné odbory. Impala Platinum mluví o možnosti stávek.

Největší světový producent platiny (JAR) doufá, že se vyhne divokým stávkám, které by stály miliardy v zisku a produkci. Těžební společnosti se hojí po téměř 20% poklesu cen platiny v posledních dvou letech. Dělníci doufají, že jim odbory vyjednají o 11-22% vyšší mzdy, jako po poslední stávce, kdy policie zastřelila 34 llidí.

„Nemyslím, že bychom zatím měli definitivní výše mezd, ale vím, že z pohledu důlních společností je jakékoliv zvýšení obtížné“, řekl Derek Engelbrecht, ředitel marketingu ve skupině Impala pro Reuters. „Myslím, že tu jistě je potenciál pro další stávky. Pouštíme se do nového teritoria. Budeme vyjednávat s novým odborem, takže předvýdat výstup je pošetilé.“

Amplats chce zrušit 2 doly na platinovém pásu, kde pracuje 6000 lidí. Protest svolaný na pátek se však nepodařilo realizovat.

Charvát, 22.5.2013
Zdroj: Reuters

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře