Tři důvody pro korekci ceny zlata

Tři důvody pro korekci ceny zlata

Jestliže se na ceně zlata výrazně odrážejí geopolitické vlivy, lze v příštím období očekávat, že jeho cena bude výrazně kolísat. Jaké jsou k tomu důvody?

Po dlouhém období poklesu zamířila v průběhu loňského roku cena zlata dvakrát výrazně vzhůru – po brexitu a po amerických prezidentských volbách. Poté sice opět postupně klesala, ale koncem minulého týdne se opět dostala nad úroveň 1200 dolarů za trojskou unci, což současně představuje nejvyšší hodnotu za posledních 8 týdnů (od 22. listopadu 2016). Podle názoru analytika Simona Gambariniho z londýnské Capital Economics nebude mít současný růst ceny zlata dlouhého trvání.

Tři důvody pro korekci

Podle Simona Gambariniho jsou tři důvody pro korekci ceny zlata.

1) Lze očekávat, že americký federální rezervní systém (Fed) zvýší úrokové sazby u federálních dluhopisů, což by mělo přelít zájem investorů od zlata k těmto dluhopisům.

2) Lze očekávat růst hodnoty dolaru jako důsledek hospodářské politiky USA avizované nastupujícím americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Což by se v zájmu investorů mělo projevit stejným způsobem jako v předchozím bodě.

3) Dosavadní prognózy předpokládají, že fyzická poptávka po zlatě ze strany rozvíjejících se ekonomik a centrálních bank zůstane zhruba na úrovni předchozího období, tedy se nijak radikálně nezvýší.

Na základě těchto důvodů Capital Economics odhaduje, že cena zlata by do konce letošního roku mohla klesnout na úroveň konce roku 2015, tedy na úroveň kolem 1050 dolarů za trojskou unci.

A skutečnost?

Prognózy jsou jedna věc a skutečnost jim může odpovídat, nebo se výrazně lišit. Ve hře je přitom spousta proměnných, které mohou cenu zlata výrazně ovlivnit, a to oběma směry. Z těch nyní známých můžeme uvést například: Jaká bude skutečná politika nově nastupující americké administrativy, do jaké míry dojde k avizovanému zostření americko-čínských hospodářských vztahů, jak dopadnou francouzské prezidentské a německé parlamentní volby, jak budou probíhat konkrétní jednání o brexitu, jak se bude vyvíjet situace v arabském světě. Nehledě na to, že může přijít i zcela neočekávaná událost, která může cenou zlata pořádně zahýbat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře