Tohle by mohlo brzy vyhnat platinu, pujde platina nahoru?

Pravděpodobnost stávek v květnu a červnu ve strategickém těžebním odvětví Jihoafrické republiky může omezit výstup největšího světového dodavatele platiny. Pro bílý kov to z pohledu analytiků znamená větší šanci, že půjde vzhůru než dolů.


Katalyzátor jakéhokoli zhoupnutí ceny může přijít klidně již tento týden, kdy Anglo American Platinum (Amplats) – největší světový producent platiny a jednotka firmy Anglo American – zveřejní výsledek jednání s vládou a odbory o restrukturalizačních plánech, které mohou znamenat redukci 14 000 pracovních míst a zakuklení dvou dolů v JAR.

„Kdykoli někdo zmíní restrukturalizaci, začínám být trochu nervózní“, řekl v pondělí Jonathan Barratt, editor a zakladatel Barratt’s Bulletin o komoditách. Jakýkoli neklid mezi pracovníky může rychle oživit hořké vzpomínky na násilné střety v minulém roce u dolu Marikana, kde zemřelo 34 stávkujících horníků.

Ceny platiny spadly za půl roku na minimum od půlky loňského srpna. Minulý pátek se obchodovaly již o 10 dollarů výše na $1500 za unci.

Charvát, 7.5.2013
Zdroj: CNBC

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře