Těžební roboti pro těžbu zlata možná pomohou na stlačené marže

Technologie má potenciál pomoci téměř nevýdělečnému jihoafrickému těžebnímu průmyslu. Tvrdí to manažerka modernizace těžebních metod z Rady pro vědu a průmyslový výzkum (Council for Scientific and Industrial Research – CSIR) Jeanette McGill.

McGill Dodala, že jihoafričtí těžaři platiny a zlata dosáhly zlomového bodu, jež se podobá sektoru mědi v Severní Americe v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy technologie zachránila nesolventní extrakci kovů změnou elektrolytických metod.
„Rozhodně se nacházíme v době výzev a zcela jistě je zde místo pro technoogii“. řekla McGill v pondělí. Kvůli kombinaci nadzemních i podzemních rizik se marže důlních společností velmi stáhly v době, kdy se cyklus trhu kovů blíží ke dnu.
„Toto je příležitost pro technologii, aby nastoupila a změnila fundamentální faktory, které vstupují do rovnice těžby, tvrdí McGill, držitelka PhD na Colorado School of Mines.

Centrum pro inovaci dolů v Johannesburgu chce v krátkodobém horizontu zavést roboty pro zlepšení bezpečnosti v dolech. „První věcí na našem seznamu je bezpečná platforma. Tam, kde dochází k podzemním nehodám, můžeme pro zvýšení bezpečnosti využít robotů.“ V delším horizontu mluví centrum o zavedení robotů do úzkých dolů s tabulovými útesy, tedy oblastí v současné době nedostupných. Práce v takových dolech je znemožněna hlavně kvůli bezpečnostním podmínkám daných zákonem. Tento problém je charakteristický zejména pro platinové a zlaté doly.

Bezpečnost robotů není tak důležitá jako bezpečnost samotných dělníků a v praxi jde o to, že by bylo možné těžit hlouběji s menší rozlohou (šířkou) povrchového dolu.

Charvát 5.8.2013
Zdroj: Mining Weekly

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře