Těžba platiny radikálně klesne

Těžaři začínají reagovat na současné velmi nízké ceny platiny.

Cena platiny se v současné době pohybuje na šestiletém minimu, kdy zásoby výrazně převyšují poptávku.

Na tento nepříznivý stav začínají reagovat těžaři. Třetí největší světový těžař drahých kovů, společnost Lonmin, koncem minulého týdne ohlásil, že do dvou let sníží těžbu platiny o plných 100 tisíc uncí ročně. V důsledku to také bude znamenat pokles pracovních míst o šest tisíc.

Ceny platiny se již dva roky pohybují v tzv. medvědím trhu, letos poklesly o pětinu a pohybují se na úrovni šestiletých minim. Zásoby kovu díky těžbě a recyklaci rostou.

Ohlášený krok společnosti Lonmin je sice prvním, ale pravděpodobně ne posledním. Ke stejnému kroku budou nuceni přistoupit i ostatní těžaři. Alespoň to říká jeden z představitelů Lonminu Wane McCurrie. Těžaři si podle něj nemohou dlouhodobě dovolit pokračovat v nerentabilní produkci.

Platina se používá zejména jako náplň katalyzátorů automobilů, kde má společně s palladiem nezastupitelnou roli. Používá se také ve sklářském průmyslu k výrobě chemicky odolných nádob, ve farmacii, při výrobě termočlánků, v omezené míře i ve šperkařském průmyslu. Cena platiny se současné době pohybuje na úrovni necelých 990 dolarů za unci.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře