Těžaři zlata ztratili $169 miliard

Producenti zlata, už pár let ignorovaní od doby, kdy se objevil burzovním produkty navázané na zlato, nyní čelí zavírání dolů, nebo celé společnosti a 14% propad ceny zlata jim také moc radosti neudělal. Patnáct procent těžařů je neprofitabilní.

Barrick Gold Corp. (ABX) a Newmont Mining Corp., dva největší světoví producenti, patří mezi společnosti v FTSE Gold Miners Index, který dohromady ztratil $169 miliard na trhu od vrcholu ceny zlata v roce 2011. Akcie zlatařů se obchodují vůči zlatu nejníž za nejméně 20 let.
„Kterákoli společnost, která se nesoustředila na úspory a náklady v posledních 3 – 4 letech na tomhle trhu zklame“, řekl Gavin Thomas ze Sydneyské Kingsgate Consolidated Ltd. (společnost, která těží zlato).
Navzdory 12 po sobě jdoucích letech rostoucích cen kovu ztratili akcionáři důvěru v důlní průmysl, protože náklady těžby vzrůstaly a docházelo k prodělečným akvizicím. FTSE Gold Index, ve kterém je zahrnuto 27 společností se topí 58% pod rekordem ze září 2011.
„Zlatařské společnosti nestačí ceně zlata už víc než 20 let jednoduše proto, že vydělávají tak málo peněz, jako, když zlato stálo $300 za unci“, tvrdí Brenton Saunders, který pomáhá řídit Taurus Fund Management Pty v hodnotě $600 milionů.

Charvát, 28.4.2013
Zdroj: Bloomberg

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře