SWOT analýza: Čína meziročně zdvojnásobila nákupy zlata v prvním čtvrtletí

Investování do drahých kovů (především zlata) a současná situace na trhu pohledem SWOT analýzy (analýza silných a slabých stránek, příležitostí a hrozeb).
Silné stránky

 • Zlato má za sebou jeden z nejúspěšnějších týdnů v tomto roce. Poslední data ukazují, že se čínská ekonomika stabilizuje následkem cíleného stimulu. Čína je pro zlato důležitá, neboť je jeho největším spotřebitelem. Dovoz kovu v prvním čtvrtletí je oproti loňsku dvojnásobný.
 • Dundee Precious Metals v minulém týdnu stouply o 17 % po návštěvě dolů v Namibii analytiky. Jejich dojmy byly velmi pozitivní a ukázaly, jak špatně byla akcie oceněna.
 • Pilot Gold oznámil výsledky testovacího vrtu v projektu TV Tower v Turecku. Do hloubky 153 metrů činí množství zlata 0,99 gramu na tunu horniny a k tomu 0,39 gramu mědi. Doly Castelo společnosti Tristar Gold v Brazílii mají na 15 metrech hloubky 2,16 gramu na tunu. Poslední novinkou je zpráva od společnosti Platinum Group Metals, která má v rukou 287 milionů tun horniny s 3,15 gramu kovů ze skupiny platiny a zlata.

Slabé stránky

 • Platina se propadla o 1,15 %, palladium o 3,68 % z důvodu očekávaného konce 20týdenních stávek, ke kterému nedošlo. Po schůzce odborů se nedá mluvit ani o fiasku, ale ani o úspěchu. Podstatné je, že dělníci nadále nepracují. Investoři stále ignorují fakt, že se zásoby kovů na skladech tenčí.
 • Kanada zkomplikovala těžařům snahy o vyhovění protikorupčním zákonům poté, co řada malých a středních firem z odvětví čelila obviněním z korupce od zahraničních úředníků.

Příležitosti

 • Paradigm Capital hlásí, že nedávné oslabení zlata na trhu souviselo s výraznou sezónností, a proto očekává, že akcie přes léto „vyletí“ vzhůru.
 • Společnosti pronajímající doly se ukázaly být velmi úspěšnými, všude stoupala jejich cena od 5 do 17 % a převzaly tak roli senior těžařů v portfoliích. Nabízí ideální páku pro růst zlata a k tomu lepší ochranu před poklesem cen.
 • Virginia Mines ohlásily, že zahajují sérii průzkumných programů v Quebecu. Chtějí zopakovat dřívější úspěch v Eleonore, kde dostávají od Goldcorp  až 2,2 až 3,5% poplatky. Jedná se o činnost, která vedla k objevu ložiska, z nějž jednou bude největší podzemní důl v Kanadě.

Hrozby

 • Spotřeba zlata v Indii by mohla být poznamenána pomalým nástupem monzunové sezóny. Na dešti závisí velká část zemědělství země. Při špatné úrodě se nízké zisky farmářů projeví v omezení nákupů zlata. Rostoucí ceny ropy kvůli problémům v Iráku tlačí na inflaci v Indii, protože 80 % ropy se do země dováží právě odtamtud.
 • Podle statistik World Gold Council budou centrální banky nakupovat méně. Odhady mluví o 300 tunách za rok oproti loňským 409 tunám. Mluví se o dalším náznaku přechodu trhu zlata od investorů k spotřebitelům.
 • Organizace pro lidská práva tlačí na okamžité reformy k zamezení financování konfliktů rozvíjejících se trhů skrz produkci zlata. Podle OSN bylo např. z Konga propašováno řemeslně zpracované zlato v hodnotě 380 až 500 milionů dolarů v jediném roce. Údajně je pašování navázáno na financování ozbrojenců, zkorumpovaných podniků a politických elit.

Charvát, 22.6.2014
Zdroj: Kitco Commentator’s Corner

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře