Švýcarské referendum o zlatých rezervách

Neobvyklé referendum čeká švýcarské občany poslední listopadový den. Budou rozhodovat o výši zlatých rezerv švýcarské centrální banky.

První otázkou referenda bude, zda má Švýcarská národní banka (SNB) zvýšit své zlaté rezervy na 20 procent. Dnes banka drží 1040 tun zlata, tedy 7,7 procent. Měla by tak během pěti let nakoupit dalších 1500 tun zlata.

Druhá otázka referenda bude zaměřená na to, zda má centrální banka přestat prodávat zlato i další drahé kovy  do zahraničí a soustředit se pouze na domácí trh.

Referendum se koná z iniciativy Švýcarské lidové strany, která prosazuje v obou částech referenda souhlas. Potřebných 100 tisíc podpisů přitom strana má již od loňského dubna.

Lze však předpokládat, že občané země tyto návrhy zamítnou. Proti jsou totiž vláda, parlament i centrální banka. Všechny tyto instituce argumentují, že v případě souhlasu bude velmi těžké udržet cenovou stabilitu a mohlo by dojít k zastavení ekonomického vývoje centrální banky. Lze však předpokládat zvýšený zájem spekulantů o nákup zlata, které by pak v případě úspěchu referenda mohli se ziskem prodat centrální bance.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře