Státní podnik na diamanty v likvidaci

„Extrahování nerostů má v JAR šanci na úspěch jedině pod podmínkou garantovaného přívodu surovin a dlouhodobého financování, které umožňuje rozvoj marketingu a maloobchodu vedle nezbytné produkce a extrahování“, řekl šéf místního podniku na získávání diamantů Mohseen Valli Moosa, který pro svou společnost (dnes v likvidaci) získal 150 milionů randů (měna JAR, 1 rand = 0,45 Kč) od státní Industrial Development Corporation….

V prohlášení pro Mining Week Online řekl tento bývalý člen parlamentu, že bylo přijato rozhodnutí o převedení společnosti WakeGem (obchodovaná jako African Romance) do dobrovolného konkurzu. Fungovala od roku 2007 s cílem zvýšení hodnoty diamantů vytěžených v oblasti.

Moosa se nechal slyšet, že African Romance si prošla značně negativním obchodním a operačním prostředím od začátku finanční krize, které zasáhlo celý diamantový sektor nevyjímaje giganta De Beers. V té době fungovala společnost teprve rok a nestihla si za tu dobu vytvořit potřebné rezervy.

Mezi dalšími faktory, které přispěly, byl slabý finanční výkon byznysu kvůli nedostatečnému financování marketingu, tradingu a maloobchodního rozvoje. Na rozdíl od Indie a Číny chybí jižní Africe spolehlivý přísun hrubých diamantů. K tomu všemu se připsal i neúspěch v získání licence s dodavatelem De Beers. Příčiny selhání se budou dále rozebírat, což by mělo osvětlit i situaci v celém odvětví v JAR.

Při spuštění firmy African Romance v roce 2007 se od ní čekali velké věci. Měla vyšlapat cestu ostatním a aktualizovat „Africký sen“. Takovou důvěru jí zajistil uskutečněný zisk 60 milionů randů, potenciál odhadovali i na 200 milionů ročně. Při jednosměnném provozu zvládlo 120 zaměstnanců firmy vyleštit 3500 karátů za měsíc. Podnik měl moderní vybavení, které hodinovou práci redukovalo na minuty. Došlo ke kombinaci vyspělé technologie a geniálního talentu. Bohužel ani to v dnešních podmínkách firmu na diamanty nezachránilo.

Zdroj: www.MiningWeekly.com
Překlad: Chorvát 16.1.2013

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře