Šperky v USA nejdou na odbyt

Podle nejnovějších dat World Gold Council (WGC) v roce 2012 pokračoval pokles poptávky po zlatých špercích na americkém trhu a to jak v množství, tak v hodnotě.Podle zprávy WGC o trendech v poptávce se zájem o zlaté šperky ve Spojených státech propadl o 5% v množství a 3% v hodnotě prodeje v meziročním porovnání čtvrtého čtvrtletí. Za celý rok sklouzla americká poptávka o 6% v množství a 2% v hodnotě cenách šperků.

Nejen Amerika je svědkem nízkého zájmu o tyto produkty. Propady zaznamenaly i další západní trhy. Zákazníci zlato nekupují ne proto, že by ho nechtěli, ale cena zůstává příliš vysoká.

„Další úbytek tonáže na západních trzích byl opět způsoben zákazníky reagujícími na vysoké ceny během zdlouhavého období ekonomického pesimismu“, sdělila rada (WGC). „Nyní tedy při této situaci vyhrává stříbro, neboť u stříbra se prodaná tonáž zvyšuje na úkor zlata. Je zajímavé si povšimnout, že na velké části prodejů se podílí pozlacené šperky, což potvrzuje atraktivnost ryzího zlata, která ale zápasí s dostupností pro spoustu zákazníků.“

Celosvětově se ve čtvrtém kvartálu poptávka po zlatě vyšplhala o 13% na $29,1 miliard. Táhnou jí trhy v Indii a některých zemích Středního východu.
Oproti tomu ale zlato v objemových číslech globálně ztrácí 3% celoročně. Vezmeme-li hodnotové vyjádření, poptávka dosáhla nového rekordu $102,4 miliardy a to představuje 3% nárůst od roku 2011. Na 56% se podílely největší státy Indie a Čína.

Charvát 19.2.2013
zdroj: NationalJeweler.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře