Setkání G 20 varuje před úskalími světové ekonomiky v roce 2015

Finanční úředníci a politici zúčastňující se setkání skupiny G 20 varovali, že slabý růst a rozcházející se měnové politiky velkých ekonomik vytváří pro světové hospodářství obtížný rok.
Náměstek ministra financí Číny Zhu Guangyao zdůrazňuje příčinu světových turbulencí vycházející z propadu cen ropy a rozkolu monetárních strategií centrálních bank. Spojené státy dokončily nákupy cenných papírů a předpokládá se, že se budou v polovině roku zvedat úrokové míry, zatímco na druhé straně Atlantiku je ECB snižuje.
Opačná měnová politika je vidět také mezi rozvíjejícími se ekonomikami. Čína v poslední době snížila depozitní úrokovou míru před nástupem nového lunárního roku, aby vyrovnala sezónní potřebu dostatečné likvidity. Několik týdnů před tím se rozhodla Indie, že sníží úrokové míry kvůli nízkým indexům inflace a poklesu cen ropy.
Ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagarderová také zdůrazňovala význam pomalého růstu v Evropě a riziko řeckého dluhu: „V sázce je mnoho… Bez zásahu můžeme být svědky toho, jak se globální supertanker nadále potácí uvázlý v mělkých vodách“, napsala na blogu na stránkách MMF.
V pobídce, aby byl předešlý akční plán na podporu růstu více efektivní, budou finanční vůdci na setkání G 20 pracovat na zkrácení seznamu priorit pro každého člena. Stovky závazků obsažených v brisbaneském akčním plánu mají být zúženy do 5 až 10 priorit pro jednu zemi, takže může být skutečný posun snadno monitorován.

Charvát, 11. 2. 2015
Zdroj: China Economic Net

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře