Růžový diamant prodán za 18 milionů dolarů

Vzácný 8,41karátový růžový diamant ve tvaru kapky byl tento týden prodán v Hong Kongu za rekordní sumu 17,8 milionu dolarů. O 3 miliony tak převýšil odhad aukční síně a nastavil nový světový rekord v přepočtu ceny na jeden karát.
Aukční síň neodhalila identitu kupce, pouze poznamenala, že se aukce v Hong Kong Convention and Exhibition Center zúčastnilo 200 lidí.
Růžové diamanty, které jsou uvnitř dokonalé, jsou krajně vzácné a podle aukční síně právě kombinace těchto vlastností a viditelného zbarvení zaručila drahokamu místo „mezi nejvzácnějšími a nejvíce žádanými zbarvenými diamanty, které kdy byly takto prodány“.

Nejen že jsou růžové diamanty vzácné, ale pouze jeden z 10 000 nalezených kamenů je dostatečně zabarvený, aby spadal do módní kategorie podle klenotnického institutu GIA.
Nedostatek zbarvených diamantů rozhodně napomohl vyšroubovat cenu těchto drahokamů nahoru, a to až do takové míry, že dnes platí za nejdražší kameny.
Oranžový 14,82karátový diamant byl v listopadu prodán za 36 milionů dolarů v Christie’s International v Ženevě. Tehdy to v přepočtu činilo 2,4 milionu za karát. V tomtéž měsíci také prodala síň Sotheby’s 59,6karátový růžový diamant za 83 milionů dolarů.

Charvát, 14.10.2014
Zdroj: Mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře