Rusko: zvýšení rezerv i produkce zlata

Rusko by se mohlo v roce 2015 ucházet o post třetího největšího producenta zlata na světě. Vyšší ceny povzbuzují důlní společnosti, aby trhaly rekordy v objemech, podle vyjádření šéfa skupiny těžařů.„Pokud se ceny zlata udrží na svých současných pozicích, výstupy těžby z Ruska by měly pokračovat ve 4 – 5% růstu ročně do roku 2020“, řekl v úterý Sergey Kashuba, předseda Svazu těžařů zlata na konferenci v Moskvě. „Ceny zlata v posledních letech rostly, v roce 2012 byl průměr za unci $1 668,77. Cena se může podle lednového reportu z Morgan Stanley vyšplhat až na $1 845 v roce 2015. Rusko minulý rok vytěžilo 226 tun zlata a je tedy celosvětově čtvrté.“ Před ním jsou Čína, Spojené státy a Austrálie.

Za ruský výstup jsou zodpovědné firmy z Londýnské burzy Polyus Gold International Ltd. a Polymetal Plc. Polyus zvýšil produkci o 12% na 1,68 mil. uncí, zatímco Polymetal vyskočil o 33% na 589 000 uncí.

Na druhé straně se ale Rusko bude snažit i v poptávce po zlatě. Prezident Vladimír Putin tvrdí, že Spojené státy ohrožují svým dollarovým monopolem světovou ekonomiku. Nejde jen o řeči, president na to opravdu sází. Vypadá to, že poté, co se z Ruska pod jeho vládou stal ropný gigant, bude teď měnit černé zlato za žluté.
„Čím více zlata země má, tím více suverentiy bude mít, pokud se vyskytnou problémy ať už s dollarem, eurem, či jinou měnou“, vyjádřil Putinův poradce v oblasti práva Evgeny Fedorov. Rusko tedy půjde opačným směrem než ostatní silné státy, které zlato častěji prodávají. Se svými 958 tunami je země na osmém místě v porovnání se světem. Putin tak razí možnou cestu pro ostatní rostoucí ekonomiky a dobrá zpráva je to i pro trh se zlatem.

Charvát 18.2.2013
Zdroj: Bloomberg.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře