Rhodium na 16měsíčním maximu a stále roste

Rhodium stojí v periodické tabulce vedle palladia. Jeho cena tento měsíc vyrostla nejrychleji od roku 2009, začaly se o něj více zajímat automobilky.Stejně jako ostatní známější prvky ze skupiny platiny i rhodium lze využít v katalyzátorech. Od prosincového dna, kdy stálo 890 dolarů za unci, stoupla jeho cena o 40 %. Ceny jsou podložené fundamentálními faktory – zvýšený zájem o kov ztenčuje zásoby na skladech, kde podle zprávy Mitsubishi Corporation leží na 1 milion uncí.

Nedostatek zásob a celkové nabídky byl v podobném měřítku naposled zaznamenán v roce 2005. Rhodium se těží spolu s platinou a palladiem, takže jej také zasáhla pětiměsíční stávka jihoafrických horníků. Určitě je na místě zmínit, že prodej aut v Evropě roste po dobu celých 11 měsíců.
Poptávané množství odhadnuté pro letošní rok si ze zásob ukousne 60 000 uncí, následkem čehož dojde k již druhému meziročnímu úbytku v řadě.
Využití rhodia v automobilovém průmyslu není žádnou novinkou. Od roku 2008 jsou ovšem oblíbenější platina a palladium. Tenkrát za vytlačení rhodia z výroby mohla jeho příliš vysoká cena vzhledem k substitutům.
„Navzdory silným fundamentálním faktorům nedokážeme vyloučit krátkodobé otočení v trendu u rhodia. Najdou se obchodníci, kteří budou chtít své zisky vyplatit“, tvrdí Heraeus Metals v Německu.

Charvát, 31.7.2014
Zdroj: Business Day live

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře