Řecko Přístav přechází na směnný obchod

Řecký přístav Volos má svoji zvláštnost a to že lidé přestávají používat eura a veškeré zboží, které je k dostání na místním trhu, směňují, čímž vytvořili alternativní měnu, kterou výrobky oceňují a používají barterový druh obchodu.

Místo eur používají své místní šeky.
„Jsme na dně a musíme začít uvažovat jinak,“ popsal muž, který ve Volosu prodává zeleninu, podobných spolků je v Řecku s rozpadající se ekonomikou asi tucet.
„Tyto svíčky mě stály 24 temů, které jsem získala prodejem lekcí jógy,“ řekla BBC Hara Soldautová.

Na trhu je k sehnání téměř vše – jídlo, elektrická zařízení, oblečení, šperky, mnozí, podobně jako Soldautová, nabízejí služby – například výuku jazyků nebo počítačových dovedností.

Stavros Ntentos prodejce dětského oblečení řek „Lidé si alespoň uvědomí, že zboží mohou nakupovat za jiné věci, co mají, nikoliv jen za eura,“

Systém funguje virtuálně, každý má on-line konto, na něž se mu temy buď přičítají, nebo odečítají.
Podle zakladatele projektu Janise Grigoriouse je to pro lidi jistá forma naděje. Mnozí z nakupujících podle reportéra BBC považují euro za minulost. Starosta Panos Skotiniotis si ale nemyslí, že by systém mohl jednotnou měnu ohrozit. Vidí ho ale jako alternativu. Systém navíc podporuje i řecká vláda.

V Německu takový projekt funguje již devátým rokem

Takovýto projekt funguje již devátým rokem v Německu, v okolí bavorského města Prien am Chiemsee. Lidé zde mají v peněženkách cheimgauery, za které nakupují běžné zboží. Jejich projekt však nemá s krizí žádnou souvislost, vznikl pro podporu místních obchodníků.

Podobné principy fungují i v některých městech v USA.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře