Rada pro lobování k přijetí platiny v centrálních bankách

Jihoafričtí těžaři platiny Anglo American Platium, Lonmin a Impala Platinum zformovali radu, která bude mít za úkol lobovat pro investiční poptávku po platině a to by mělo zahrnovat také vlády, které by kov zavedly jako rezervní aktivum.
Paul Wilson, nově jmenovaný CEO Světové rady pro investice do platiny (WPIC), sdělil, že organizace také zamýšlela vydělat na rostoucí poptávce po platině v Číně tím, že přesvědčí k vlastnictví platiny jako investice klenotníky – ti spotřebují v čistém vyjádření 1,6 milionu uncí kovu, což představuje 70 % platinového klenotnického trhu.
„Existuje dlouhodobý zájem rady, aby byla platina zavedena jako rezerva měny“, řekl Wilson: „Nevidím důvod, proč by ji nemohly držet tak, jako drží zlato.“

Jihoafrická centrální banka má v rezervách 4 miliony uncí zlata. Světové centrální banky však nakoupily 92,8 tun (2,9 milionu uncí) zlata ve třetím čtvrtletí.
„Platina je atraktivním investičním aktivem. Za 20 let se jí podařilo zhodnotit nadmíru dobře, více než akciím ve Velké Británii“, tvrdí Wilson. Pokud jde o nominální cenu, zhodnotila platina od roku 1994 na trojnásobek.
„Dlouhodobí vzdělaní investoři, jako třeba penzijní fondy, na platinu zapomínají“, říká Wilson. Rada se bude snažit vytvořit investiční produkty navázané na platinu. Kromě toho se nový šéf domnívá, že by se dala nastartovat poptávka po fyzické formě investic – mincím a cihlám.
„Měli jsme s tím začít před deseti lety, ale i tak představuje investiční rada zajímavý vývoj.“

Charvát, 19.11.2014
Zdroj: Mining MX

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře