Přehnaný růst, zlato se vrací z dvouměsíčního vrcholu

Cena zlata v New Yorku klesla z dvouměsíčního maxima kvůli spekulaci založené na tvrzení, že předcházející nárůsty byly přehnané ze strany investorů, kteří uzavírali své „medvědí“ pozice. V reakci na prohlášení Fedu o udržení nízkých úrokových měr se cena zkorigovala.
Krátké pozice držené obchodníky sázejícími na pád cen vyskočily na pětinásobek oproti stavu v březnu při 15měsíčním minimu. Zlato zaznamenalo 3,3% nárůst ve dvou dnech poté, co předsedkyně Fedu Janet Yellen prohlásila, že banka plánuje udržet cíl úrokové míry nízko po dlouhou dobu, čímž se zvýšily obavy z možnosti oživení hrozby inflace a zlato je znovu vnímáno jako zajištění.
„Je evidentní, že jsou investoři celkem nervózní. Pramení to z obrovského hrubého objemu krátkých pozic na trhu“, tvrdí Edel Tully, analytička UBS. „Nejsme přesvědčeni, že nedávný růst ceny zlata bude mít delší trvanlivost. Přepracovaná očekávání po konferenci Fedu, která se zdají být dravá v krátkém horizontu, ale už ne tak moc v delším období, nejsou důvodem k nárůstu o 50 dolarů.
Zlato k doručení v srpnu kleslo o 0,3 % na $ 1310,30 v ranních hodinách v Chicagu. Futures se obchodovaly v objemu o 42 % vyšším, než činí průměr za posledních 100 dní. Za rok 2014 vzrostla cena drahého kovu o 9 %.
Zlato na spotu kleslo v Londýně již téměř o procento. Kromě toho k předcházejícímu nárůstu cen přispělo napětí v Iráku a na Ukrajině.

Charvát, 20.6.2014
Zdroj: Bloomberg

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře