Poplatky za zlato „léčí“ australský rozpočet

Poplatky za zlato „léčí“ australský rozpočet

Těžařům zlata v západní Austrálii není do smíchu. Vláda státu totiž ve snaze vylepšit svůj deficitní rozpočet totiž zvýšila licenční poplatky za těžbu zlata. Zvýšení poplatků z 2,5 na 3,75 procenta za unci zlata by mělo za čtyři roky zvýšit dodatečnou částku 392 milionů australských dolarů (313 milionů amerických dolarů).

Děravá státní pokladna si žádá své. Západní Austrálie ve fiskálním roce 2017 vykazovala rozpočtový schodek ve výši téměř 2,5 miliardy amerických dolarů. Není tedy divu, že hledá všechny cesty k zalepení této díry. Proto v závěru minulého týdne vláda státu zveřejnila opatření na zvýšení licenčního poplatku z 2,5 na 3,75 procenta z každé vytěžené unce zlata.

Těžařům se to nelíbí

V loňském roce představovala západoaustralská těžba asi 80 procent z celkových 287 tun zlata vytěžených v Austrálii. To je mimochodem druhá největší světová produkce po Číně – a vláda státu získala z licenčních poplatků 250 milionů dolarů. Přesto tyto poplatky chce zvýšit. Těžaři zlata však tvrdí, že si zvýšení plateb vládě nemohou dovolit. Samotné zvýšení licenčního poplatku představuje pro těžaře při současné ceně zlata zvýšení nákladů o necelých 20 dolarů za unci.

Související obrázek

Největší australský zlatý důl Boddington, který těží 700 tisíc uncí zlata ročně.

„ Těžaři zlata v Západní Austrálii nejsou schopni tyto dodatečné náklady unést,“ řekl Bill Beament, předseda společnosti Northern Star Resources Ltd, která v loňském roce vytěžila 514 tisíc uncí zlata. „To znamená, že těžaři nebudou mít jinou možnost než snížit náklady jinde, ohrozit pracovní místa, výdaje na průzkum a budoucí růstové příležitosti.“ Sama Northern Star nedávno vynaložila 130 milionů dolarů, aby zvýšila svou produkci na 600 000 uncí ročně.

Platí i další těžaři

Vyšším poplatkům se nevyhnou ani těžaři dalších surovin. Pilbara Ports Authority, světový největší exportní terminál železné rudy, který využívají sektoroví giganti BHP a Fortescue Metals Group, zvýší roční poplatky o 17 procent.

Největší zaměstnavatelé státu, včetně BHP, Fortescue a Rio Tinto, budou rovněž zatíženi dočasnou progresivní daňovou sazbou na dobu pěti let, což podle odhadu společnosti McGowan přinese státní kase další příjmy ve výši 350 milionů amerických dolarů.

Západní Austrálie soustřeďuje střediska těžby mnoha nerostů.

Proč to všechno?

Po globální finanční krizi v roce 2008 byla vysoká poptávka po australských rudách a těžaři se snažili plnit objednávky. Společnosti vynaložily miliardy na nové doly a dopravní infrastrukturu a politici se rozhodli dát těžbě prioritu. A také si zvykli na výrazný přísun financí z této těžby do státní pokladny.

Zpomalující se růst ekonomiky v Číně, hlavním příjemci vytěžených australských rud, však způsobil problémy, což vedlo k masivnímu propouštění a dramatickému poklesu státních příjmů.

Zdroj: mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře