Platinoví giganti se musí snažit i nadále

Kombinace problémů s pracovní silou, šarvátky s vládou a množství provozních nesnází prozatím největší firmy platinového průmyslu nemají za sebou. Proto by se investoři měli mít na pozoru při nakupování akcií společností Amplats, Impala Platinum a Lonmin, a to i přes nedávné oživení.
Konkrétně Lonmin patřil minulý týden k nejvíce pohybujícím se akciím. Ovšem Peter Garny, šéf majetkové strategie Saxo Bank, není přesvědčen. Svým klientům řekl:
„Model našich kvantů (= tržních matematik, pozn. redakce) zůstává mnohem více v medvědí zóně než je tržní konsensus s očekávaným 12měsíčním výnosem pouhá 2 % v porovnání s 31 % zisku, který očekává 25 analytiků na straně prodávajících. Výsledkem je, že je Lonmin nejméně oblíbenou těžební společností v Evropě. Náš model ukazuje významný negativní moment, takže je brzo si hrát na otočení trhu. Těžební skupina nebude po konci stávky zpět na úrovni normální produkce před prvním nebo druhým čtvrtletím příštího roku.“
Ačkoli příliv nových informací byl slabý, Garny dodal: „Stávka pravděpodobně způsobila poškození dobrého jména Lonminu. Prozatím si ponecháme negativní očekávání, ale je nutné sledovat novinky, jednou bude z Lonminu dobrá investice.
Jihoafrický broker SP Reid doporučuje investorům přidat společnosti Anglo American Platinum a Impala Platinum do portfolia, ale v současnosti je považuje za plně oceněné. V případě Impaly je nutné připomenout kolaps v dolu Bimha, který zasáhl téměř 50 % stávajícího povrchu dolu.
Pro tuto chvíli se zdá, že platinové akcie přinášejí spoustu negativního rizika a dlouhodobí investoři by mohli profitovat na nákupech za nižší cenu, než se nálada trhu otočí.

Charvát, 27.8.2014
Zdroj: Mineweb

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře