Ostravskou ocel ovládnou Ukrajinci

 Končí spekulace o tom, kdo koupil české ocelárny Vítkovice Steel. Mezinárodní skupina Evraz je za 287 milionů dolarů prodala ukrajinskému ocelářskému holdingu ISD. Jejím hlavním akcionářem je bývalý spoluvlastník Evrazu podnikatel Alexander Katunin. Oficiálními kupci vítkovických oceláren jsou podle ruského deníku Kommersant offshorové fondy Harless Investments Ltd, Bigcastle Investments Ltd, bassam Holdings Ltd, Tamrick Services Ltd a Zaida Services Ltd. Jde o firmy registrované na Kypru v roce 2012 a na počátku roku 2013.

ISD patří mezi největší ocelářské holdingy na Ukrajině. Loni byl zařazen mezi 40 největších světových výrobců oceli. Podle časopisu Forbes loňské tržby skupiny činily 3,56 miliardy dolarů. Skupina zároveň generovala ztrátu na úrovni 311 milionů dolarů.

Ostravský podnik je třetí největší hutní společností v Česku. Ruský Evraz Group jej koupil v roce 2005 za více než 7 miliard korun. Roční produkce ocelárny činí přibližně 950 tisíc tun ročně. Je jedním z největších zaměstnavatelů na Ostravsku; práci dává zhruba 1 100 lidí. Ocelárna se potýká se slabou poptávkou, kvůli které v roce 2013 několikrát přerušila výrobu.

Autor: František Prokop

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře