Nová největší rafinerie v Africe Sudan
Afrika. Súdán. Rafinace s kapacitou denně 900kg zlata, 200kg stříbra… předpokládaný prodej za rok 3 miliardy USD… co to udělá s cenou?
V Súdánu otevřeli největší rafinerii v Africe, která má zlepšit kvalitu exportu zlata a především vykompenzovat hospodářské ztráty poté, co Súdán přišel o své příjmy z ropy. Nová rafinerie v hlavním městě Chartumu má snížit množství pašovaného zlata na zámořských trzích, například v Dubaji. Výrobci by měli dostávat za větší kvalitu zlata více peněz, což by mělo předejít snahám o pašování.
Denní produkce rafinerie může být 900 kilogramů zlata a 200 kilogramů stříbra. Roční výroba zlata by se měla zdvojnásobit. Súdán předpokládá, že v letošním roce prodá zlata kolem 3 miliard USD.
Zdroj: Novinky.cz
Produkce Sudan Gold Rafinery by měla činit kolem 330 tun zlata ročně.
Tamní ministerstvo financí vyhlásilo v souvislosti s otevřením této rafinérie okamžitý zákaz vývozu zlaté rudy ze země. Nová rafinérie bude zpracovávat také stříbro.
Podle agentury Reuters Súdán doufá, že by letos mohl prodat zlato v hodnotě až tří miliard dolarů (asi 57 miliard korun), což by byl dvojnásobek oproti loňskému roku. „Rafinérie je prvním projektem svého druhu v Súdánu a druhým v Africe na výrobu zlata a stříbra s vysokou kvalitou a čistotou,“ cituje agentura Nová Čína ředitele podniku Mohameda Hassana Osmana.
V Jižním Súdánu dochází k mnoha ekonomickým změnám, zejména kvůli špatným vstahům se Severním Súdánem. Juba – Jižní Súdán plánuje stavbu ropovodu, na které se má finančně podílet japonská Toyota. Nedávno osamostatněná africká země totiž potřebuje pro přepravu suroviny zajistit novou trasu. Důvodem je to, že cesta, kterou doteď používala, vede přes jejího severního souseda.
Zdroj CT zde.
A co to dělá s cenou zlata a stříbra? Dalo by se očekávat, že ceny na burze se změní, že půjdou dolů?
Podle grafů z londýnské burzy cena zlata a stříbra je spíše stabilizovaná, pravděpodobně i další rafinérka pomůže k uspokojení poptávky klientů. V celé otázce změn v Jižním Súdánu jde spíše o převedení zisku a kontroly nad drahými kovy pod vládu, což není oni otevření nových zdrojů, ale spíše legalizace a možné i zrychlení dodávek, s kontrolou státu. Tedy plus pro burzu, pro obchodníky, však jistě citelné ztráty pro bývalé zainteresované subjekty.
Komentáře