Nízká cena kovu zvedá zájem o platinové šperky

Nízká cena kovu zvedá zájem o platinové šperky

Nejlepším přítelem ženy je sice prý diamant, ale pokud je třeba trochu více hledět na rozpočet, může jím být i šperk z jiného drahého kovu – platiny. A právě platina a šperky z ní zaznamenaly růst zájmu obchodníků i konečných spotřebitelů.

Platina je sice v našich myslích spojená zejména s automobilovým průmyslem (je nepostradatelnou součástí automobilových katalyzátorů), ale šperkařský trh představuje druhého největšího spotřebitele tohoto vzácného kovu. A v loňském roce se mu díky nižší ceně kovu dařilo.

Podle Platinum Guild International měla nízká platinová cena v roce 2016 vliv na prodej platinových prstenů zejména v Indii, kde poptávka po platině vzrostla o 11,4 %, a v USA s růstem poptávky o 5,4 %.

Jiní velcí asijští kupci platinových šperků byli však v zájmu o tyto výtvory mírnější, když například japonská poptávka po platině rostla jen o 2 %. V Číně, velkém spotřebiteli těchto skvostů, dokonce poptávka klesla o 8,3%. Zde je však hlavním důvodem klesající tempo ekonomického růstu země a z toho vyplývající větší obezřetnost obyvatel ve výdajích než samotný pokles zájmu o platinové šperky.

Platinové šperky stále vzbuzují zájem

Čím platinové šperky lákají?

V čem tkví růst zájmu o platinové šperky? Velkou roli v tom hraje jistě cena, ale roli mohou hrát i další důvody. Huw Daniel, generální ředitel jihoafrické společnosti Platinum Guild International k tomu říká: „Relativní síla platiny v náročných tržních podmínkách spočívá v jedinečném postavení, které platina mezi šperky zaujímá. Takže u kupců platinových šperků převažuje emocionální význam (mít něco jedinečného) nad snahou zachovat či přemisťovat své bohatství.“

Jistě, zlatý šperk, pokud je výborně zpracovaný, své kouzlo neztratí, ale pokud chce mít kupec něco výjimečného, sáhne po šperku platinovém. A cena však hraje svou roli. Jestliže cena zlata se v současné době pohybuje mírně pod hladinou 1300 dolarů za trojskou unci, u platiny je to mírně nad 950 dolary za trojskou unci. Ovšem například zpráva společnosti Thomson Reuters usuzuje, že po dvou letech vcelku vyrovnaného trhu s platinou bude letošní rok nevyrovnaný a cena platiny poroste.

Zdroj: mining.com

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře