Největší světové zlaté doly

Kde se těží nejvíce zlata? Je pravdou, že mapa největších světových producentů žlutého kovu doznala v posledním desetiletí řady významných změn. Pryč je prakticky dominantní nadvláda Jihoafrické republiky, dnes těžbě zlata vládne Čína. A do popředí se derou další státy.

Kde se však nacházejí dnešní Eldoráda? Místa s největšími zásobami zlata? O těch se až tak moc nemluví. Představme si nyní pomyslné stupně vítězů největších zlatých dolů na světě. Ne však podle těžby, ale podle dosud známého množství zlata, které obsahují.

1. Grasberg, Indonésie, provincie Papua

106, 231 milionu troyských uncí

Největší zlatý důl na světě, jehož známé zásoby představují v přepočtu 3300 tun. Jak je v Indonésii obvyklé, zlato je zde doprovázeno mědí, v jejíž těžbě zaujímá tento důl třetí místo na světě. Mědi se zde podle hodnoty dokonce těží více než zlata. Naleziště v nadmořské výšce 4 300 metrů se skládá z povrchových i hlubinných aktivit. Povrchový důl tvoří míli široký kráter, z něhož se těží od 80.let minulého století. Důl vlastní z větší části těžební společnost Freeport-McMoRan, velké kontrakty sdílí s dalším velkým těžebním hráčem Rio Tinto.

2. South Deep, Jihoafrická republika, Johannesburg

81,414 milionu troyských uncí

I přes ústup z dřívější slávy samozřejmě mezi největšími zlatými doly nemůže chybět zástupce Jihoafrické republiky. A hned na druhém místě. Však také Jihoafrická republika soustřeďuje dosud čtyři desetiny světových zásob zlata. A hlavní město Johannesburg má zaslouženě přezdívku Egoli (Město zlata). I když se v tomto hlubinném dole těží již od roku 1961, těžba stále není na maximální možné míře. Podle odhadů by navíc měla při současné těžbě vydržet do roku 2057, samotný důl pak dokonce až do roku 2080. Důl je od roku 2006 ve vlastnictví společnosti Gold Fields.

3. Lihir, Papua-Nová Guinea

64,1 milionu troyských uncí

Velký povrchový důl leží na ostrově Neolam (Lihir). Je to vlastně díra do stále aktivního sopečného vulkánu. Těžba zde začala v roce 1997. Důl od roku 2010 vlastní australská společnost Newcrest Mining, která kromě vlastní těžby pomohla také výrazně zvýšit životní úroveň místního obyvatelstva (pitná voda, elektřina, školy, zdravotnická zařízení).

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře