Největší světové zlaté doly (3)

Kde jsou dnešní zlatá Eldoráda? Přehled desítky největších zlatých dolů světa zakončujeme poslední čtveřicí.

7. Pueblo Viejo, Dominikánská republika

zlaté zásoby 40,1 milionu troyských uncí

Největší současný zlatý důl na americkém kontinentu. Těžba v dole nedaleko hlavního města Santo Dominga byla v roce 1999 zastavena, obnovena pak byla v lednu 2013. Podobně jako v případě jiných dolů jeho znovuotevření znamenalo rozvoj celé oblasti.

8. Mponeng, Jihoafrická republika, Johannesburg

36,6 milionu troyských uncí

A znovu zpět do Jihoafrické republiky a opět do oblasti Johannesburgu. Tentokrát se jedná o jeden z nejhlubších dolů světa s hloubkou přes 3 kilometry. Cesta z povrchu na dno trvá více než hodinu. V dole panují obtížné podmínky, teplota horniny v nejhlubších patrech dosahuje 65 stupňů Celsia a je nutné ji chladit ledem na 30 stupňů, aby bylo možné zde pracovat.

9. Cadia East, Austrálie, Nový Jižní Wales

37,6 milionu troyských uncí

Největší zlatý důl na australském kontinentu. Přestože zlato zde bylo objeveno již v roce 1851, důl byl otevřen až v roce 1994. Dnes je důl tvořen třemi nalezišti známými jako Cadia Valley Operations. Vlastníkem dolu je australská těžařská společnost Newcrest Mining.

10. Obuasi, Ghana

29,8 milionu troyských uncí

Důl představuje kombinaci hlubinné (převážná většina) a povrchové těžby. Důl funguje již přes sto let, od roku 1897. Dnes jej vlastní těžební společnost AngloGold Ashanti.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře