Největší konzument zlata – Čína – pracuje na zavedení forwardů a opcí

Šanghajská zlatá burza připravuje plány na historicky první forwardy a opce na zlato v zemi. Nejen že by to z ní udělalo nejdůležitější měřítko ceny v Asii, ale mohla by konkurovat i londýnskému fixování ceny.
Čína v loňském roce předběhla Indii ve spotřebě zlata a stala se tak světovou jedničkou. Doposud země zakazovala obchodování s komoditními opcemi a forwardy, aby omezila spekulaci. Peking ale připravuje půdu pro takovéto deriváty a až se jim trhy otevřou, zlato by mohlo být první na seznamu. Zatím ale není jisté, kdy by k tomu mělo dojít.
Státem vlastněná Šanghajská zlatá burza (SGE) stojí v první linii čínských snah ovládnout oceňování zlata. Minulý měsíc otevřela mezinárodní burzu a zahraniční banky měly velký zájem na obchodování kontraktů denominovaných v juanech.
Vyšší objemy a nové produkty pro obchodování se zlatem pro mezinárodní hráče Číně přiblíží právo určovat cenu kovu v Asii. Změny přicházejí ve vhodném čase, protože na druhé straně světa bojuje londýnský fix s regulatorními prohlídkami a hledá nový způsob určování ceny zlata.
„Zavedení forwardů pro mezinárodní obchody na zlato si představujeme někdy v následujících šesti měsících až roce“, potvrdil zdroj z SGE, který odmítl být jmenován. „Na opce pomýšlíme také, ale bude to u nich pravděpodobně trvat delší dobu, protože musí být nejdříve zavedeny mezi domácími bankami“.
Již existující trh s futures v Číně je zaplněn maloobchodními investory, takže podle analytiků musí úřady najít způsob, jak ukočírovat spekulace těchto investorů a zároveň na nové trhy nalákat instituce.
Plány jsou zatím v začátcích, někteří analytici už upozorňují na překážky v jejich úspěchu. Nezdá se jim například absence zkušených brokerů v oblasti těchto produktů na čínských trzích. Kromě toho má Čína nevyspělý obchodní systém, kde je pouze hrstka institucí připravena kótovat nákupní a prodejní ceny, což by vedlo k problémům s likviditou u opcí.

Charvát, 28.10.2014
Zdroj: Business Standard

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře