Nahradí paladium v katalyzátorech platina?

Zdá se, že poptávka po paladiu bude klesat, protože cena paladia oproti platině je na 12letém maximu. Výrobce automobilů to vede k častějšímu užití platiny.
Minulý týden se za jednu unci paladia dalo koupit 0,59 unce platiny. Ačkoliv je platina stále dražší, tento poměr je nejvyšší od roku 2002. Největší zákazníci – automobilky – v roce 2002 snížili spotřebu kovu o 40 % poté, co se ceny dostaly v roce 2001 na vrchol a začaly používat naopak platinu.
„Jednou přijde moment, kdy se cena paladia přiblíží k ceně platiny natolik, že automobilky opět začnou používat o trochu více platiny než paladia“, tvrdí John Meyer, analytik v SP Angel v Londýně. „Cenové změny budou mít krátkodobější dopad na nákupy. Chvíli to trvá, než se fundamentální poptávka přizpůsobí.“


V tomto měsíci dosáhlo paladium nejvyšší hranice za 13 let. Od začátku roku se jeho cena zvýšila o 22 %. Naproti tomu platina si polepšila „pouze“ o 8,1 %. Oba kovy mají namířeno ke třetí nedostatečné roční nabíce, protože na jedné straně roste potřeba automobilového průmyslu a na straně druhé jsme byly svědky pětiměsíční stávky jihoafrických horníků.
Paladium se většinou používá pro benzinové motory a platina pro diesely, oba kovy jsou ale zaměnitelné.

Charvát, 25.7.2014
Zdroj: Bloomberg

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře