Levná ropa pomáhá těžařům zlata
I přes výrazný pokles ceny zlata v posledních letech nejsou jeho těžaři ještě v krizi. Výrazně jim pomáhá propad cen ropy.
Rozvoj těžby jakéhokoliv drahého či průmyslového kovu záleží na tom, jak výrazně se podaří stlačit těžební náklady pod cenu kovu na trhu. Zlato v tomto směru není výjimkou.
Není tomu tak dávno, kdy se světová cena zlata pohybovala výrazně výše, než je dnešních zhruba 1200 dolarů za trojskou unci (31,1 g). Tato situace umožňovala těžařům nejen dosahovat velmi výrazných zisků, ale ve snaze své zisky ještě zvýšit jít do těžebních lokalit s horší výnosností, a tedy i vyššími náklady.
Cena zlata však výrazně spadla a těžařům následně spadly zisky. Zatím se však s výraznými problémy potýkají pouze malí těžaři, kteří často navíc těží v lokalitách s nízkou výnosností kovu. Velkým těžařům (ne že by nemuseli šetřit vůbec) totiž výrazně pomohl výrazný a málo očekávaný propad světových cen ropy. Ropa totiž představuje jednu z rozhodujících položek těžebních nákladů. Odhaduje se, že na cenu ropy je navázáno až 40 procent těžebních nákladů těžařů zlata. Velcí hráči tak získali tolik potřebný čas a možnost prozatím udržet těžbu i v lokalitách, v nichž by při vyšší ceně ropy by těžba již výrazně ztrátová.
Kde jsou tedy hranice, při nichž je těžba zlata ještě zisková? Samozřejmě v obecné rovině, protože výnosnost jednotlivých dolů se často výrazně liší. Dan Denbow, manažer fondu USAA Precious Metals and Minerals, zmiňuje následující hranice: při ceně 1300 dolarů za trojskou unci a při současných cenách ropy bude těžba zlata jako celek výrazně zisková. Současná cena kolem 1200 dolarů znamená nutnost podstatně více hledět na efektivitu těžby, ale ještě neznamená ztrátovou těžbu. Velké problémy by nastaly až na úrovni 1000 dolarů za trojskou unci.
Faktorů, které určují cenu zlata, je však daleko více a předpovídat pohyb ceny se často rovná věštění z křišťálové koule. Kromě ekonomických či politických vlivů nelze také opominout fakt, že velká část zlata na trhu je zlato recyklované a že jeho podíl bude dále vzrůstat.
Komentáře