Kypr zlaté rezervy prodávat nebude

Centrální banka Kypru zamítla zprávy o prodeji svých zlatých rezerv, které vedly k poklesu ceny zlata na mezinárodních trzích ve středu.

Údajný odhad Evropské komise o finančních potřebách Kypru po dohodě o vykoupení s mezinárodními věřiteli byl citován ve smyslu, že ostrovní země souhlasila s prodejem nadbytečných zlatých rezerv, aby získala 400 milionů eur a mohla se podílet na financování vlastní záchrany.

„Prodej zlata drženého centrální bankou je věcí, jež se týká pouze představenstva banky“, prohlásil mluvčí centrální banky  Aliki Stylianou a dodal, že „se o ničem takovém ani nediskutovalo a diskutovat se nebude“.
Výsledkem původní zprávy ve středu byl pokles ceny zlatých cihel o 1,7%.

Jinak se od Kypru očekává podepsání 10 milionového balíku na záchranu od mezinárodních věřitelů v na schůzi Eurozóny v Dublinu v pátek, což povede k velmi potřebnému financování Euro bondů v hodnotě 1,5 miliardy eur, které jsou splatné 4. června.

Ale než budou jakékoli prostředky dostupné, musí být dohoda na záchranu ratifikována šesti národními parlamenty zemí Eurozóny a vládami ostatních deseti členů.
Podle zveřejněných odhadů připravených Evropskou komisí  bude Kypr potřebovat 23 miliard eur do prvního kvartálu 2016. Eurozóna poskytne 9 miliard a další miliarda přijde od IMF. Od Kypru samotného se čeká vyprodukování 13 miliard ze ztrát nastavených na největší bankovní vkladatele, fůze dvou hlavních bank a z poplatků a daní od vkladatelů.

Charvát, 11.4.2013
Zdroj: Individual.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře