Kritika SocGen Zlato je měna, ne komodita

Eric Sprott přitlačil na analýzu od Société Générale, která označila zlato jako bublinu a předpověděla jeho pokles na $1375 za unci koncem tohoto roku.

Autoři zprávy tvrdí, že SocGen dělá chybu, když považuje zlato za komoditu a ne měnu. „Zlato ve skutečnosti nemá vlastnosti komodity, protože ho nikdo nespotřebovává.“ Argumentují tím, že pomalu rostoucí nabídka zlata z něj dělá skvělou měnu.

„Celková zásoba zlata může růst pouze po procentech, zatímco peníze s nuceným oběhem mohou růst exponenciálně skrz uvolňovací programy. Proto je monetární hodnota zlata tak důležitá – je to jediná měna odolná státnímu znehodnocování.“
Jak státy uvolňují nabídku peněz, aby bojovaly s celosvětovým zpomalením, autoři tvrdí, že zlato zvládá narůstat synchronizovaně s měnovým uvolňováním. Podle nich na každý přírůstek v bilanční sumě centrální banky ve výši $1 bilionu připadá růst ceny zlata o $210 za unci.

Velkým překvapením je, že se objem bilančních položek centrálních bank v posledních třech měsících evidentně snížil – asi o $ 145 miliard. Největší pokles se týká ECB, která spadla o $370 miliard, zatímco ostatní banky měly malé úbytky. Podle již zmíněného jednoduchého modelu by takový úbytek měl snížit cenu zlata o $87. Ukazuje se, že zlato kleslo o $76 za první čtvrtletí. Zní tohle jako bublina? Zlato si vede přesně tak, jak by mělo  – jako barometr měn vzhledem k objemu peněz vložených, nebo vytažených z ekonomiky.

Charvát, 6.4.2013
Zdroj: Mining.com a další

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře