Kolik zlata vlastní Čína?

Vlastní Čína „oficiálních“ tisíc tun zlata, nebo mnohem více? Nikdo neví.

Podle pravidelné čtvrtletní zprávy Světové rady pro zlato, vydané v polovině března, vlastní čínská centrální banka 1055 tun zlata. Odborníci jsou ve svém názoru vzácně jednotní – žádný z nich tomuto oficiálnímu číslu nevěří. Odhady o skutečném množství zlata, vlastněného čínskou centrální bankou, se pohybují mezi pěti tisíci až třiceti tisíci tunami. Proč by však Čína nakupovala zlato?

Odpověď je nutné hledat v cílech čínské měnové politiky. Čínská vláda se snaží prosadit čínskou měnu jüan jako měnu, v níž budou probíhat mezinárodní obchody a jüan bude sloužit jako jedna ze světových rezervních měn. Nikoliv jako hlavní světová rezervní měna místo dolaru, ale jako rezervní měna doplňková, jakými jsou dnes například švýcarský frank nebo britská libra. S tím souvisí i čínská snaha navázat čínský jüan na zlato (odhaduje se horizont tří let) a k tomuto kroku potřebuje Čína dostatečnou zásobu fyzického zlata. Navázáním vlastní měny na zlato by tak Čína zvýšila atraktivitu jüanu pro ostatní centrální banky a současně se bránila proti možným spekulacím na jeho pokles.

Na splnění těchto cílů má čínská vláda dostatek finančních prostředků, obrovské zadlužení vykazují čínské firmy, nikoliv vláda. Proto lze předpokládat, že zásoby zlata vlastněného čínským státem jsou výrazně vyšší než oficiálně udávaných zhruba tisíc tun.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře