K. Rogoff: Znamená kolaps zlata důvěru ve světovou ekonomiku?

Keneth Rogoff je uznávaným Harvardským ekonomem. Ve svém novém článku tvrdí, že by vlády neměly brát propad ceny zlata jako signál úspěchu v boji s krizí.
V principu slouží zlato jako pojistka proti válce, finančnímu armagedonu a úpadku měny. A na scéně globální finanční krize je chápáno také jako barometr ekonomické nejistoty. Říci, že trh zlata vykazuje klasické rysy prasknuté bubliny je přílišné zjednodušení. Při cestě zlata na vrchol z $350 za unci slintal nejeden investor. Cena rostla jeden den proto, že všichni věřili, že druhý den vyroste ještě výš.

Nakupování zlata má několik silných prvků. Před deseti lety se obchodovalo hluboko pod dlouhodobým průměrem upraveným o inflaci. Začlenění třímiliardového trhu rozvojových zemí do světové ekonomiky mohlo znamenat pouze dlouhodobé nastartování poptávky.

Základ příběhu ale zůstává, ač náhodou, v platnosti. Světová finanční krize dodala zlatu lesku, pak přišli obavy z inflační politiky centrálních bank a vytrvalé nezaměstnanosti. Když jsou úrokové míry u nuly, nikomu nevadí, že zlato také žádnou úrokovou míru nemá. Pravda je, že jak rostla cena, spousta naivních investorů se chce také zúčastnit.
V poslední době se tak nějak změnily fundamentální důvody (čínský a indický růst zpomalil, USA se nečekaně daří, úrokové míry rostou). Zlato tenkrát stejně jako nyní není spekulativní aktivum, ale zajišťovací. V chudších zemích, kde je méně investičních příležitostí (Indie, Čína) má smysl kupovat zlato, když už nic lepšího není. Na západě je dobré mít část aktiv na zajištění proti extrémním událostem.

Volný trh je ze zásady volatilní a rizikový. Ekonomiové Claude Erb a Campbell Harvey zvažovali metody určení fundamentální ceny zlata. Zjistili, že zlato je volně závislé na kterékoli z nich. Naopak, jeho cena obvykle bilancuje vysoko nad, nebo nízko pod fundamentální hodnotou. Fanoušci zlata občas vyberou izolovanou periodu, která naznačuje „správnou“ hodnotu.
Takže současný kolaps zlata vlastně nezměnil způsob jakým do něj investovat. Ceny rostou a klesají, jako tomu bylo vždy. Proto by neměli politici a centrální bankéři přisuzovat pád zlata úspěchu svých programů.

Charvát, 10/7/2013
Zdroj: Project Syndicate, Mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře