Jihoafričtí horníci podávají dosud největší hromadnou žalobu

Čtyři tisíce bývalých horníků trpících plicními chorobami podalo souběžně tři žaloby proti největším světovým producentům zlata.
Žalovanými společnostmi jsou Anglogold Ashanti, Goldfields a Harmony Gold.
Horníci tvrdí, že se nakazili vážnými neduhy, jako je tuberkulóza a silikóza, při práci v dolech a požadují miliony dolarů coby kompenzaci od bývalých zaměstnavatelů.
Zatím proběhlo pár výzkumů ohledně četnosti plicních onemocnění mezi jihoafrickými horníky a několik studií placených důlními společnostmi se zaměřilo na bělochy pracující v dolech. V roce 2011 byl publikován článek Jill Murray a Tonyho Daviese, který tvrdí, že mezi horníky v Jižní Africe se naměřily nejvyšší poměry lidí s tuberkulózou, pro představu cca 160 000 nakažených.
Navzdory vysokému obecnému rozšíření tuberkulózy a podobných plicních chorob tvrdí právní zástupce pro lidská práva Richard Spoor, že méně než 5% nárokujících horníků nakonec získává odškodnění. Říká, že i ti, jež mají štěstí a kompenzace se jim dostane, obdrží typicky pouze minimální sumy kolem $4 100, jak to přikazuje jihoafrický Zákon pro choroby z povolání (Occupational Diseases in Mines and Works Act). Nicméně i toto je svým způsobem pokrok, porovnáme-li to s ještě nedávnými praktikami, kdy tento zákon v roce 2011 imunizoval těžební společnosti proti žalobám ve věci plicních chorob.

Zdroj: Mining.com
Překlad: Charvát 2012-12

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře